Zprávy ze světa i z domova

Čukotský mamut

20. dubna 2013 v 17:15 | Anna
Článek věnován HAASOVI.

V únoru tohoto roku se na ruském poloostrově Čukotka údajně podařilo nafilmovat mamuta. Kryptozoologická sensace, která proběhla médii, však záhy utichla a fotografický materiál byl stáhnut z internetu.

Čukotský poloostrov na východě Asie je vzledem k drsnému klimatu jen velmi řídce osídlen. Právě v této oblasti se podařilo ruskému inženýrovi pořídit záběry údajného mamuta, když zde prováděl technický průzkum. Autor záznamu zůstal anonymní. Tento fakt sice snižuje jeho hodnověrnost, na druhou stranu se však dotyčný muž coby státní zaměstnanec nachází pod záštitou úřadů.

mamut

V jeho prospěch hovoří i argumenty zoologů. Sibiř se totiž na dlouhou dobu stala útočištěm posledních mamutů, když světová populace vymřela vlivem klimatických změn. "Je vysoce pravděpodobné, že na Sibiři žije mnoho druhů, kteří jinde dávno vyhynuly. Pokud by se ukázalo, že v oblasti žijí i mamuti, ruská vláda by to neslyšela ráda, protože by to zkřížilo její plány v oblasti postupovat v těžbě nerostného bohatství," řekl tisku odborník na paranormální jevy Miachael Cogen. (Cohenovu důvěrychodnost nechť zváží čtenář sám. - pozn. aut.)

Co má na snímku vlastně být? Materiál zobrazuje zvíře s ryšavou srstí, které se sklání nad potokem a údajně do něj noří svůj chobot. Mnozí z diváku však v záhadném tvorovi rozpoznávají medvěda a v domnělém chobotu pak vidí ulovenou rybu. Přesnou totožnost živočicha nelze určit vzhledem k tomu, že záznam není dostatečně kvalitní.
Samotné video uživatel po nějaké době odstranil a na internetu již není volně dostupné.

Mršina z East River

11. února 2013 v 21:12 | Anna
Východní řeka, jež protéká Novým Yorkem, tento měsíc vyvrhla na břeh mršinu neznámého tvora; ten byl nalezen pod Brooklinským mostem ve středu čtvrti Manhattan. Objev učinila amatérská fotografka Denisa Ginleyová.

"Zaskočilo nás, když jsme to spatřili. Pořídili jsme několik snímků na mobilní telefon a poslali je do místních médií a odborníkům, aby zvíře mohli identifikovat," prohlásila pro tisk pí Ginleyová. "Později jsem se rozhodla, že se na místo vrátím s kamerou. Přelezla jsem plot a přiblížila se až ke zdechlině," dodala žena. Video s jejími snímky je k disposici zde.

Glouchesterská šelma

20. dubna 2012 v 13:24 | Anna
Cotswolds je kopcovitá krajina na území jihozápadní a středozápadní Anglie, nad nímž se vypíná stejnojmenné pohoří. Z hlediska cestovního ruchu je atraktivní především romantickými sceneriemi zdejší přírody (patří k lokalitám Area of Outstanding Natural Beauty, chráněným územím rozesetým po celé Británii). Seriózní vědce i amatérské záhadology však přitahuje ještě jedna skutečnost: od začátku tohoto roku je zde evidován výskyt tajemné šelmy, která není původní součástí tamější fauny. Malebná krajinka tak přibyla na fenomenologickém plánu mapujcím výskyt tzv. velkých britských koček (více o kryptidu zde).

Obří stopa / Boží stopa

7. dubna 2012 v 17:13 | Anna
Zraky odborné i laické věřejnosti, která se zaobírá problematikou kryptozoologie, se v poslední době stále více obrací k jihoafrické aglomeraci Pretoria.
Dokonale uchovaný unikát, který se stal okamžitě předmětem vědeckého zkoumání, bude v mezi historickými objevy jen těžko hledat konkurenta.
Tajemství záhadného nálezu v sobě uchovává hornina v bezprostřední blízkosti městečka Mpaluzi, jež najdeme na svazijsko-jihoafrické hranici. Jméno obce zaznívá i v názvu, který se ujal pro místní typ žuly, tzv. "mpuluzijský batolit" (v angličtině Mpuluzi Batholith - jedná se o inturzivní vyvřelinu, tj. magmat utuhnutý pod zemským povrchem - pozn.aut.). Lokalita totiž v širokém okolí slyne pověstí znamenitého žulového ložiska. Právě do žuly je tak vtištěna zřejmě největší stopa, jakou kdy po sobě zanechala bytost humanoidního typu. Na délku velikost otisku přesahuje 1 metr!

Expedice 2011 - dokumentace důkazního materiálu

24. října 2011 v 17:14 | Anna
- Zde najdete první článek Expedice pro rok 2011 - po stopách yettiho
- Zde najdete druhý článek Expedice pro rok 2011 - první úspěch na poli bádání

Vědcům se zatím podařilo nalézt chomáč šedé srsti, zpřelámané a ohnuté větve, stopu ve sněhu a domnělý příbytek sněžného muže. Úřady federálního okruhu Kamerova vydaly prohlášení, v němž označili nalezený materiál za konečné ztvrzení existenční otázky sněžného muže.
"Během expedice do jeskyně Azasskaja shromáždili účastníci důkaz, že oblast obývá sněžný muž. Našli stopy, jeho domnělou postel a různé předměty, kterými si yetti zřejmě označuje teritorium," píše se v něm.

Expedice 2011 - první úspěch na poli bádání!

15. října 2011 v 15:59 | Anna
Zde najdete předešlý článek Expedice pro rok 2011 - po stopách yettiho

Ruské úřady se nechaly slyšet, že ve výsledku prvních dnů bádání stojí nezpochybnitelný důkaz existence sibiřského yettiho.

Expedice pro rok 2011 - po stopách yettiho

8. října 2011 v 21:25 | Anna
Od roku 1958 první oficiální výzkumná expedice, v jejímž složení figurují zvučná jména vědeckých kapacit, je plánována na tento rok. Cílem výpravy je vrhnout trochu světla na jeden z nějvětších fenoménu kryptozoologické vědy - sibiřského yettiho.
 
 

Reklama