Živoucí fosílie

Žralok velkoústý

9. listopadu 2011 v 16:45 | Anna
Žralok velkoústý čili havajský (Megachasma pelagios) je příslušníkem čeledi velkotlamovitých.
Jedná se o jedno z nejpozději obejvených zvířat na Zemi. K nálezui prvního exempláře došlo až roku 1976 - do té doby byla jeho existence pouze předmětem kryptozoologického bádání.

Objev žraloka velkoústého má z hlediska kryptozoologie zásadní význam. Vyvrátil totiž rozšířenou myšlenku, že hloubky světových oceánů jsou dopodrobna prozkoumány a moderní technologie vylučují přítomnost velkých druhů savců a ryb.

Žralok velkoústý
Foto: zdroj

O´Api

8. listopadu 2010 v 22:01 | Anna
O´Api, tedy výraz z konžského jazyka bambuti, už svým významem napovídá o tom, co je toto záhadné zvíře zač. Odvozený je totiž ze slovesa "Oka" ("řezat"), a podstatného jména "Kpi"  - označení pro zvláštní barevný vzorek, který se skládá z černobílých proužků, jimiž zdobí své šípy pygmejský kmen Efe. Vyrábí se stočením kousku kůry, jímž se hadovitě obalí raťiště oštěpu, následně se na okamžik položí do ohně a plameny černě ožehnou jeho nechráněnou část, zatím co oblast pokrytá kůrou si zachová původní světlou barvu. Právě stejným zbarvením se může pyšnit srst v oblasti končetin a zadní poloviny těla tohoto záhadného tvora...

Nigwbe

1. listopadu 2010 v 18:27 | Anna
Nigwbe: "Malé zvíře, která je napůl hrochem, napůl prasetem," - asi takto popsali liberijští domorodci "nigbwe", zvíře z pralesů západní Afriky, prvním cestovatelům. Ti pokračovali v předávání zpráv do Evropy, kde byly - jako již tradičně - vědeckou obcí zamítnuty.
 
 

Reklama