Osobnosti kryptozoologie

Bernard Heuvelmans

3. ledna 2014 v 21:01 | Anna
Bernard Heuvelmans byl přírodovědec francouzsko-belgického původu. Tradicí je pokládán za otce kryptozoologie, jejíž základní kámen položil dílem "Na stopě ignorovaných zvířat".

Bernard Heuvelmans

Nebýt knih, Malebranche by se nestal filosofem, Maspero egyptologem a Heuvelmans kryptozoologem. K otázce, která se mu měla stát osudovou, se totiž dostal dík dobrodružným románům, jako byly Verneovy.
Pod dojmem z těchto děl (mezi jinými i Doyleova "Ztraceného světa") také vystudoval zoologii. Poté publikoval v odborném tisku a na chléb si vydělával jako muzikant (věnoval se jazzu) a spisovatel (psal odborná díla). Během druhé světové války byl zajat Němci, podařilo se mu však uprchnout.

Pro disciplínu, která je jeho duševním dítětem, toho vykonal poměrně mnoho. Mezi jeho největší činy patří založení Mezinárodní kryptozoologické společnosti, vybavené velkou tematickou knihovnou. Sám také stál v jejím čele jako ředitel.
Za zmínku stojí skutečnost, že kryptozoologie v jeho pojetí představovala seriosní obor. Při svém výzkumu se držel na poli reality a užíval skutečně vědeckých metod, za což si vysloužil respekt odborné veřejnosti.
Během života podnikl několik výprav (do Skotska, do Afriky, střední Ameriky i Malajsie).
Z jeho děl česky vyšlo např. "Po stopě mořských oblud" v edici Kolumbus. (Knížka je celkem běžně a lacino k sehnání v antikvariátu.)

Rodák z Le Havru zemřel roku 2001; nechal se pohřbít v mnišském buddhistickém rouše. Bylo mu osmdesát čtyři let.

Zdroj fotografie: zde
Zdroj některých životopisných údajů: zde

P
oznámka admina: Moji věrní čtenáři, mám k Vám dotaz. Stojí podle Vás za to pokračovat v publikování na tomto blogu? Pokud ano, budu Vám vděčná za jakýkoliv návrh na téma článku.
 
 

Reklama