Kryptozoologie

Nový druh zvířete

14. července 2012 v 22:03 | Anna
Britský zpravodaj The Sun nedávno uveřejnil informaci o objevu záhadného tvora, jehož zoologové dosud nedokázali identifikovat. Videozáznam zvířete pořídil britský občan, jenž si však nepřál své jméno zveřejnit.

Na pořízeném snímku je možno rozeznat drobného živočicha tmavě hnědé barvy. Hřbet pokrývá krunýř, který zřejmě představuje součást ochranného maskování. Zvíře totiž díky němu svrchu splývá s okolním prostředím, jako by šlo o stromovou kůru.
V obličeji připomíná netopýra či netopýrka, dominuje myší čumák. Pohybuje se nesmírně pomalu a spíše se plazí.

Nad druhovou příslušností tohoto tvora visí velký otazník. Jedna z theorií říká, že jde o zatím neznámý druh housenky. Jiná these se spíše přiklání k možnosti, že se jedná o netopýrka. Podobá se totiž zástupci čeledi netopýrkovitých netopýrku thajskému (Craseonycteris thonglongyai). Ten je se svými 29-30 milimetry nejmenším ssavcem na světě.

Netopýrek thajský
(Netopýrek thajský, Foto: zdroj)

Lagarfljotsormurinn

11. února 2012 v 16:15 | Anna
"Ostrov ledu a pozdezmního ohně", jak bývá Island někdy nazýván, je od nepaměti semeništěm nejrůznějších legend. Lidový folklór oplývá mnohými pověstmi o tajemných tvorech, kteří stále unikají pozornosti vědy.
Záhadná stvoření ze staroislandských ság však přecejen nemusí být pouhými pohádkami z bohatého bájesloví. V jednom z ostrovních jezer je totiž již několik století pozorována podivná obluda, která naposledy rozvířila odborné debaty kryptozoologické obce začátkem tohoto měsíce...

Glaciální relikty a kryptidé z Doby ledové

4. ledna 2012 v 15:41 | Anna
Článek na přání Sinai

Poslední etepa geologické periody, která se v odborných kruzích zove neocén, s sebou na sklonku své vlády přinesla období mrazu. Ochlazení klimatu na ve druhé polovině této periody nazýváme Dobou ledovou.
Teplota, která se propadala stále níž, významně zasáhla do světa fauny a flóry. Stala se krutou zkouškou pro křehkou biosféru naší Země. Zatím co poslední dozvuky Doby ledové odezněly již před dávnámi lety, zůstává zde celá řada palčivých otázek.
Jakým způsobem ovlivnila jednotlivé živočišné druhy? Které z nich překonaly krušné časy pozdního neogénu a které padly za oběť nepříznivým podmínkám? A je vše skutečně tak, jak se psává v učebnicích zoologie?

mamut

Zdroj obrázku: zde

Čínská lochnesska

29. prosince 2011 v 21:16 | Anna

Thien-čch

Vulkanické jezero Thien-čch, jež se nachazí v čínské provincii Ťi-lin, je podle starých legend obydleno děsivou obludou. K jejímu nejvýznamnějšímu pozorování došlo v červenci roku 2003, kdy několik svědků zahlédlo přibližně dvacetičlennou skupinu tvorů připomínajících kytovce. Jejich trup dlouhý okolo dvou metrů byl zbarven černě, dalo se na něm však rozpoznat kresbu v podobě bílých kruhů. Délka ploutví dvakrát převyšovala délku těla a tvor měl údajně velmi výrazné oči, posazené na koňské hlavě.

Fantom z Burundi

19. prosince 2011 v 14:47 | Anna
Na délku měří šest metrů, váha přesahuje jednu tunu a za šedesát let si připsal na konto svého krvavého řádění přes 300 lidských obětí.
Pravděpodobně největšímu exempláři krokodýla nilského (Crocodylus niloticus), jehož kdy lidské oko spatřilo, říkají místní lidé domáckou přezdívkou "Gustav".
Údajnou lokalitou jeho výskytu je řeka Ruzzini a jezero Tanganika na území afrického státu Burundi. Nad existencí tohoto tvora se však se vznáší velký otazník...

Lidožravý indický sumec

25. září 2011 v 13:30 | Anna


Televizní stanice National Geographic se rozhodla zprostředkovala svým divákům opravdu pikantní zážitek.
Výzkumný rybářský tým, který zasvětil své dílo televizi, se pod taktovkou režiséra vypravil do Indie, aby se v rámci dokumentárníhu cyklu o největších sladkovodních rybách planety pokusil polapit prchavý přízrak "rybího démona". A to vše pod bedlivým dohledem kamer.

Tým měl natáčet epizodu o ohromném sumci, který podle legend žije v místní řece.
Údajně jde o magického tvora s nadpřirozenými schopnostmi. Daleko atraktivnější aspekt ovšem představuje hlášení, které udává, že tajemný tvor v uplynulé době napadl a usmrtil pět lidí, kteří padli za oběť jeho krvelačným choutkám. Vše je doloženo očitým svědectvím...

Spokanská stvůra

20. září 2011 v 21:08 | Anna
Okolí města Spokane ve státě Washington (SSA) je vyhlášeno údajným výskytem tzv. "spokanské nestvůry". Podle očitých svědků se jedná o velkého humanioda, typově podobného zaostalému stádiu primáta, který dosud disponuje kompletním ochlupením. Pohybuje se klátivou chůzí po dvou končetinách.
Někteří lidé jej považují za bigfoota, popřípadě za jeho regionální poddruh.

Nessie - případ 2011

17. září 2011 v 21:26 | Anna
Nejdiskutovanější kryptozoologický fenomén - takové je přízvisko tajuplné Nessie ze skotského jezera Loch Ness. Zmínky o ní jsou evidovány již od roku 1933. Pro představu bližší čtenáři: první hlášení pochází z roku, ve kterém byl Adolf Hitler jmenován říšským kancléřem. Nyní minula první dekáda jednadvacátého století, Nessie ovšem stále nepřestává děsit svět. Pozorování posledního případu je hlášeno zhruba z poloviny tohoto měsíce.

Long Beach-ské monstrum

5. září 2011 v 14:56 | Anna
Bouře Irene, která se prohnala americkými státy New York a Severní Karolína (SSA), vyplavila na pláž Long Beach v New Yorku mršinu záhadného tvora.

Alexandrijská obluda

28. srpna 2011 v 15:13 | Anna
Vlnu veřejného zájmu zvedl nález záhadného tvora na silnici poblíž Alexandrie v americké Minnesotě.
Za objevem meršiny stojí Lacey Ilse, která nález učinila na silnici poblíž svého domu. Zvíře vyfotografovala a snímek umístila na internernet, kde se na něj vmžiku soustředila veškerá pozornost. "Zažehla jsem jiskru. Všichni kamarádi začali postupně obrázek sdílet," prohlásila Ilse pro americkou telivizní stanici KSAX, od níž výrok následně citovala další média.

Vu Quang

15. srpna 2011 v 17:05 | Anna
Jméno:
- domorodý název: Vu Quang
- vědecký název: saola (Pseudoryx nghetinhensis)
- jiné názvy: Sao La, Sun Duong, Yang

Objev:
- 1992 (oficiálně zařazena na seznam Ž. druhů)
- (domorodcům známa od nepaměti, kryptozoologům cca
100 let před formálním prohlášením druhu za existující)

Saola

(Fotografie z r. 2007, pořízená ve volné přírodě. Foto: Thể loại:Sách đỏ Việt Nam)

Kanaská příšera

10. srpna 2011 v 21:07 | Anna
V květnu tohoto roku Čína ožila novou senzací. Z vod jezera Kanas se totiž vynořila místní "lochnesska", která vešla v obecnou známost především díky děsuplným legendám.

Ve čtvrtek 26. května 2011 se skupinka třiceti turistů kochala výhledem na okolní krajinu. Za stanoviště si přitom zvolila horu, která se vypínala nad 196 metrů hlubokým jezerem Kanan v severozápadočínské provincii Sin-ťiang.
V šest hodin a padesát šest minut se turisté stali očitými svědky podivného úkazu, který se objevil na hladině. Podle výpovědi se jednalo o obrovskou, čtyři až pět metrů dlouhou příšeru s protáhlým tělem.

Záhadné žáby z říše kryptozoologie

22. července 2011 v 15:43 | Anna
Trio záhadných žab, jejich existence je pro oficiální vědu nemalým oříškem.

Chameleoní žába

Tajemná žába nalezená poblíž indického města Thiruvananthapuram (stát Kerala) dokáže měnit své zbarvení v extrémně krátkých časových intervalech.
.
Fotograf, který ji objevil, uvedl, že původně bylo její zbarvení bílé, potom se však začalo měnit do žluta a následně žába zešedla. V noci pak získala tmavě žlutý nádech a na okamžim její kůže dokonce zcela zprůsvitněla, takže odkryla pohled, který bývá skryt pod zevní vrstvou pokožky včetně vnitřních orgánů.

Vodní hadi

18. července 2011 v 20:37 | Anna
V následujícím článku se Vám představí tři nejzajímavější případy celosvětového fenoménu tajemných "hadovitých" oblud.

1) Nabau

V okolí řeky Rajang na Borneu se z vrtulníku podařilo vyfotografovat záhadného tvora, dlouhého kolem třiceti metrů. Šlo o gigantického hada.
Podle charakteristických znaků se zřejmě jednalo o obrovského hroznýše. Jeho kůže měla načernalý odstín a hlava se podobala dračí, čelisti prý dosahovaly na hada nezvyklé délky.
Domorodí obyvatelé tvora nazývají Nabau a mají z něj panickou hrůzu. Odborná veřejnost snímek označila za podvrh, přesto některé asijské denníky poukázaly na fakt, že byl nedávno v Kolumbii objeven obrovský had Titanoboa cerrejonensis, který se pozorovanému objektu nápadně podobal. Jeho rozměry však byly o poznání menší - i navzdory tomu, že se jednalo o největšího dosud objeveného hada. Zde je fotografii pořízená z vrtulníku:

Tajemná hmota z Raleigh

10. července 2011 v 22:50 | Anna
Dálkový průzkum městské kanalizace v Severní Karolíně přinesl šokující poznatek. Tamní stoka ukrývá neznámou formu života, kterou moderní věda nedokáže s konečnou platností opatřit příslovečnou vinětou!

Masitá hmota se vyznačuje růžovou barvou a slizkým vzezřením. To, že jde o živý organismus, potvrzuje aktivní pohyb (hmota pulzuje, přičemž je kontrakce ne nepodobná dýchání = tzn. jedná se o proces látkové výměny) a rekce na okolní podněty.
Výskyt tajemné entity v městské kanalizaci byl odhalen díky jednomu z pravidelných průzkumů stok za pomoci dálkových kamer. Lokalizován je pod městem Raleigh.

Kroužkovci - kryptozoologie proti oficiální vědě

18. června 2011 v 11:26 | Anna
Rozměry, kterých může skupina kroužkovců dosáhnout při optimálních podmínkách vývoje, jsou dosud jablkem sváru mezi oficiální vědou a kryptozoologií. V následujícím článku se Vám představí jak kandidáti zvolení biologií, tak i méně známí kryptidi, o nichž většina lidí neví.

Kryptidi:

Wearský červ
Jedna ze středověkých legend vypráví o sedláku Lambtonovi, který jednoho dne poblíž svého obydlí nelezl malého červa. Vypustil jej do okolí studny, zvíře však neustále nabývalo na velikosti a do vody v okolí řeky Wear (Anglie) vypouštělo jed. Při pohybu za sebou zanechávalo slizkou černou stopu.
Když sedlák odešel na křížovou výpravu, červ stále rostl, a po svém návratu jej Lambton nalez v takřka nestvůrných rozměrech. Vytáhl tedy meč a červa v úleku zabil.


Lintonský červ

Ve dvanáctém století údajně obýval jeskyni na severovýchodní straně Lintonského kopce (Anglie) gigantický červ, který se živil dobytkem, jež se pásl v okolí sluje. Podle legendy jej zahubil místní farmář Sommerville z Laristonu, který netvoru vrazil do tlamy hořící drn obalený smolou a tak mu spálil vnitřnosti. Poté tělo červa zachvátila ďábelská křeč, v které divoce škubal ocasem. Sommerville nakonec musel zvíře stáhnout z kůže, aby jeho pohyb ustal.
.
Wearský červ
.
Cornwallský červ
Cornwallský červ: V mořském akváriu Blue Reef v Newquy na poloostrově Cornwell na jihozápadě Velké Británie působil několik měsíců neznámý tvor přechovávaným rybám tanghrozivá zranění a demoloval korálové útesy. Zaměstnanci zde údajně spatřili obrovitého červa, kterého následně popsali tisku: dle jejich svědectví šlo o přibližně 120cm dlouhého živočicha tmavohnědé barvy, který měl velmi výrazné, hrozivé čelisti. Tělo pokrývaly po celé délce jedovaté ostny.
Noviny označily správu za důvěryhodnou a deník Šíp vyhodnotil pravděpodobnost existence tohoto kryptida na celých 90%. Otázkou však zůstává, jak a proč se ocitl tento červ právě v izolovaném akváriu - jednou z možností je, že se v podobě zárodku dostal společně s novými druhy ryb.
Pátrání však zůstávalo bezvýsledným, a tak akvárium přikročilo k rozebrání útesů. V nich se vskutku ukrýval obrovitý červ...
"Skutečně vypadá jako z hororového filmu, je více než 1,2 metru dlouhý a má bizarně vypadající čelisti. Navíc jsme zjistili, že je pokrytý tisíci štětin, jejichž bodnutí může způsobit trvalá zranění," uvedl kurátor akvária Matt Slater.
Červ získal jméno Barry a stala se z něj hvězda akvária. Byl mu zřízen vlastní prostor, ke kterému je veřejnost magneticky přitahována. O jeho původu ani druhové identitě totiž není nic známo.
Červ je porostlý více nežli tisíci ostny, které způsobují trvalé znecitlivění.

Druhy uznané vědou:

-

Megascolides australis.

Veležížala obrovská (Megascolides australis) - tento zástupce máloštětinatců může dorůst délky až tří metrů. Vajíčko dosahuje velikosti lusku hrachu (kokon 5cm) a některé exempláře těchto žížal mohou žít až dvacet let. Vyskytuje se v Austrálii. Cítí-li se ohrožena, brání se vystříknutím tekutiny ze hřbetních kožních žláz. Dorůstá délky až tří metrů.
.
Glossoscolex giganteus - podobá se předešle zmíněnému druhu, není o mnoho větší. Žije v Brazílii.
.
Z Afriky pochází nález zemního červa, který je největším objeveným červem vůbec. Dosahuje délky stěží uveřitelných 6,70 metrů.
(Pozn.: V literatuře se vyjma těchto uvedených údajů žádné zevrubnější informace neobjevují. Nález není příliš znám, což je podle některých ne zcela nepodložených teorií záměrem vědeckých kruhů.)
.
Na toto téma zde můžete nelézt také Článek Tatzelwurm a Článek Olgoj chorchoj. Zdroje obrázků a někteých informací zde - doporučený odkaz.

J´ba Fofi - giganti pavoučí říše

23. dubna 2011 v 15:55 | Anna
J´ba Fofi (obří pavouk): Lidožraví pavouci nejsou jen vděčným motivem hollywoodských scénářů.

Orang bati / Ahool

17. dubna 2011 v 21:27 | Anna
Orang Bati (okřídlený muž): Píše se rok 1969 a vietnamská válka je v plném proudu. Základna Da Nang, situovaná do kdysi malébného prostředí jižního Vietnamu, se nachází v držení amerických ozbrojených sil, jejichž ostražitost v horkých letních měsících pomalu vyprchává.
Hlídka tří mariňáků vyčkává kvapem se blížící konec své směny, když se za doprovodu podivných zvuků zjevuje na obloze neuvěřitelný přízrak. Muži vypovídají o šokujícím zjevení fantastické bytosti, kterou vzhledem připodobňují k ženě. Její nahý trup je porostlý srstí, kterou lze na krátkou vzdálenost dobře rozeznat, a ze zad podivnému stvoření raší blanitá černá křídla.
Řešení je nasnadě - jedná se o kaloně. Ve zdejší tropické oblasti jsou tito býložraví netopýři nezřídka kdy vídání. Háček je ovšem v tom, že podivná "žena" měří 1,5 metru - nejtěžší z kaloňů přitom váhou nepřesahují jeden kilogram!

Paigtonská příšera

6. března 2011 v 16:43 | Anna

Paigtonská příšera: Na Britských ostrovech se místní fotografce podařilo na snímku zachytit podlouhlý objekt ne nepodobný folklórní příšeře z místních pověstí.

Wyverna

20. února 2011 v 16:31 | Anna
Wyverna je častým, původně evropským motivem z plejády tajemných tvorů, kteří přetrvali v lidové slovesnosti až do časů moderní civilizace. Ukrývá se ve fantastických historkách o těchto děsivých plazech pravdivé jadérko?

Torza z moře

11. února 2011 v 23:25 | Anna
Plesiožralok: V deset hodin ráno 25. dubna 1977 se přes japonskou rybářskou loď Zuiyo maru na okamžik přelila vlna paniky. Na palubu vytáhla posádka zdechlinu podivného tvora, jehož trup již slaná voda zpola rozložila. Bezmála dvoutunové tělo na délku měřilo neuvěřitelných 9,6 metrů a bylo široké 1,2 metru!

Kartáginský had / die Carthago Schlange

3. února 2011 v 15:09 | Anna
Kartáginský had: Více než čtvrt tisíciletí před Kristem, během punské války (264-241 př.n.l.), válčil antický Řím s africkým městem Kartágem. Právě do této chvíle je datována "pověst o Regulovi a kartáginském hadu".

Floridský aligátor / der orange Alligator

15. ledna 2011 v 20:30 | Anna
Floridský aligátor: Pestrá škála barevných odstínů, jimiž disponuje přírodní planeta, lidi sice fascinuje, co když ale v pestré škále možností příroda sáhne tak trochu vedle? Případem, kdy zvíře získá barvu pro druh atypickou, je nejspíš i šokující mutace floridského krokodýla.

Obrovský slon ze Země Buddhy / der Nepal Elefant

11. ledna 2011 v 20:50 | Anna
Nepálský slon: V nepálské mentalitě je hluboce zakořeněna víra v nejrůznější božstva, která ztělesňují snad všechny ctnosti i neřesti lidského pokolení. Mezi nimi stojí za zmínku například modla v podobě chlapce se čtyřmi rameny, jehož nejvýznamnější doménou je sloní hlava - Ganéši.
Slon obecně a jeh symbolika má výsadní posici v nepálské kultuře. O toto populární téma se nezřídka kdy opírá lidová slovesnost: v obecnou známost vešly pověsti, bajky i legendy. Jedna z nich vypráví o obrovském slonu s velkou hlavou. Podle domorodců je tento tvor velice popudlivým zvířetem, které není radno dráždit, neboť rádo útočí. Nad jeho pochybnou existencí se vznáší velký otazník.

Trpasličí sloni / der klein Elefant

7. ledna 2011 v 10:47 | Anna
Slon - největší suchozemský živočich současné doby. Kult velikosti a síly. Ačkoliv vešel ve veřejné povědomí jako impozantní obr, existuje několik vědecky neuznaných (a několik vědecky uznaných) druhů, z nichž nejmenší nepřesahuje délku lidského prstu.
 
 

Reklama