Kryptobotanika

Fenomén gigantických aljašských řas

9. září 2011 v 17:39 | Anna

Fenomén gigantických aljašských řas

(článek ke třetímu výročí založené této webové stránky - 11.9.)

... z algologie:

Jedna z všeobecných zákonitostí botaniky říká, že rostlina pokračuje v růstu po celou délku svého života. Specifickým zástupcem rostlinné říše jsou vodní řasy. U nich si vypůjčíme ještě zákon biologie, jenž praví, že ve vodním prostředí umožňují prostorové podmínky maximální růst organismů. Kombinace těchto faktorů vodním řasám připravuje půdu pro to, aby mohly výjimečně prosperovat. Jisté (nepotvrzené) zprávy hovoří o ramenech řas, dosahujících až dvousetmetrové délky! I to je ovšem ve srovnání s aliajškými řasami takříkajíc "slabá káva"...

Wolemie

30. ledna 2011 v 2:47 | Anna
Wollemia nobilis / wollemie vznešená: Po 200 miliónů let byla královnou stepí. Veškeré zprávy o její existenci však utichly před dvěma miliony roků a od té doby se stala pro svět navždy vyhynulou. Když byla tato dřevina, která bývá pokládána za nejstarší dochovaný strom na světě, znovu objevena, stala se z toho senzace světového formátu.

Forehitra

24. června 2010 v 15:35 | Anna
Forehitra
je keř, který se vyskytuje na západní straně Madagaskaru. Roste pouze na suchých, těžce přístupných místech. Podle domorodců je tato rostlina schopna pozřít člověka, paradoxně má však také léčivé účinky.

Mýtické stromy

26. května 2010 v 0:00 | Anna

Mýtické stromy

Již od nepaměti se  záhadné rostliny vyskytovaly v pověstech a bájích světové mytologie. Keltové, Vikingové a dokonce i Křesťané z nich učinili ústřední motivy svého náboženství. Jsou však skutečné?

Kryptobotanika

14. března 2010 v 14:26 | Anna
Kryptobotanika (kryptos = skrytý) je sesterským odvětvím kryptozoologie a zabývá se studiem doposud neznámých rostlin. Proslulá je například výzkumem "obřích masožravých květin", které údajně rostou v brazilské džungli.
 
 

Reklama