Duben 2013

Čukotský mamut

20. dubna 2013 v 17:15 | Anna |  Zprávy ze světa i z domova
Článek věnován HAASOVI.

V únoru tohoto roku se na ruském poloostrově Čukotka údajně podařilo nafilmovat mamuta. Kryptozoologická sensace, která proběhla médii, však záhy utichla a fotografický materiál byl stáhnut z internetu.

Čukotský poloostrov na východě Asie je vzledem k drsnému klimatu jen velmi řídce osídlen. Právě v této oblasti se podařilo ruskému inženýrovi pořídit záběry údajného mamuta, když zde prováděl technický průzkum. Autor záznamu zůstal anonymní. Tento fakt sice snižuje jeho hodnověrnost, na druhou stranu se však dotyčný muž coby státní zaměstnanec nachází pod záštitou úřadů.

mamut

V jeho prospěch hovoří i argumenty zoologů. Sibiř se totiž na dlouhou dobu stala útočištěm posledních mamutů, když světová populace vymřela vlivem klimatických změn. "Je vysoce pravděpodobné, že na Sibiři žije mnoho druhů, kteří jinde dávno vyhynuly. Pokud by se ukázalo, že v oblasti žijí i mamuti, ruská vláda by to neslyšela ráda, protože by to zkřížilo její plány v oblasti postupovat v těžbě nerostného bohatství," řekl tisku odborník na paranormální jevy Miachael Cogen. (Cohenovu důvěrychodnost nechť zváží čtenář sám. - pozn. aut.)

Co má na snímku vlastně být? Materiál zobrazuje zvíře s ryšavou srstí, které se sklání nad potokem a údajně do něj noří svůj chobot. Mnozí z diváku však v záhadném tvorovi rozpoznávají medvěda a v domnělém chobotu pak vidí ulovenou rybu. Přesnou totožnost živočicha nelze určit vzhledem k tomu, že záznam není dostatečně kvalitní.
Samotné video uživatel po nějaké době odstranil a na internetu již není volně dostupné.