Obří stopa / Boží stopa

7. dubna 2012 v 17:13 | Anna |  Zprávy ze světa i z domova
Zraky odborné i laické věřejnosti, která se zaobírá problematikou kryptozoologie, se v poslední době stále více obrací k jihoafrické aglomeraci Pretoria.
Dokonale uchovaný unikát, který se stal okamžitě předmětem vědeckého zkoumání, bude v mezi historickými objevy jen těžko hledat konkurenta.
Tajemství záhadného nálezu v sobě uchovává hornina v bezprostřední blízkosti městečka Mpaluzi, jež najdeme na svazijsko-jihoafrické hranici. Jméno obce zaznívá i v názvu, který se ujal pro místní typ žuly, tzv. "mpuluzijský batolit" (v angličtině Mpuluzi Batholith - jedná se o inturzivní vyvřelinu, tj. magmat utuhnutý pod zemským povrchem - pozn.aut.). Lokalita totiž v širokém okolí slyne pověstí znamenitého žulového ložiska. Právě do žuly je tak vtištěna zřejmě největší stopa, jakou kdy po sobě zanechala bytost humanoidního typu. Na délku velikost otisku přesahuje 1 metr!


Zdroj fotografie: zde

Na ohromnou stopu, kterou můžeme nalézt přibližně ve vertikální poloze otištěná v boční stěně čtyřmetrového bloku žuly, při lovu narazil místní farmář jménem Stoffel Coetzee. Ten ji svědomitě zanechal ve stavu nálezu a uvědomil o ní příslušné orgány.
Neponičená se stopa dochovala především z toho důvodu, že se nachází na posvátném duchovním místě, na něž místní lidé nedají dopustit a před rušivými vlivy jej bedlivě střeží. Na dně otisku však bylo nalezeno několik mincí, jednoznačně svědčících o návštěvě výletníků.

Z geologickým průzkumů vyplývá, že má žula povrch téměř stejný jako zbytek okolí, což poukazuje na její stáří okolo 200 miliónů až 3 miliard let. To samo o sobě vylučuje možnost, že ostik do horniny někdo vpravil uměle a tím pádem se jedná o pouhé umělecké dílo, zpodobňujcí lidské chodilo v nadživotní velikosti.
Rod Homo je podle vědeckých odhadů stár asi 2,3 miliónů let. Pokud stáří žuly vylučuje řemeslné zpracování člověkem na základě argumentu, že samotné lidstvo je daleko mladší než sama stopa, komu pak otisk náleží?
Geolog, spisovatel a cestovatel jihoafrického původu Michael Tellinger, který se pustil do výzkumu obří stopy, se domnívá, že se lidské plémě mohlo na Zemi objevit dříve, než se oficiálně udává. Se svou tezí konec konců není sám, nesčíslné množství nezávislých nálezů v oboru kryptozoologie mu dává za pravdu (viz posl. část článku Ica kameny - "Další nálezy, které hovoří proti evoluci"). Kdyby lidé skutečně existovali již v tak raných dobách Země, je na pováženou, zda by měli disponovali nástroji schopnými tvarovat tvrdou žulu.

Další hypotézou, jež se pokouší osvětlit původ záhadné šlépěje, je ta, která její vznik připisují eroznímu procesu (tj. prosesu zvětrávání). K této možnosti, již zastíávají někteří příslušníci vědecké obce, se však další část staví značně skepticky. Dobře známý a vysoce ceněný profesor Pieter Wagener (metropolitní universita Nelsona Mandely v Port Elisabeth), se nechal slyšet: "Existuje daleko větší pravděpodobnost, že z vesmíru přiletěli malí zelení mužíčkové a olizovali jazýčky kámen tak dlouho, až vznikla stopa, než skutečnost, že by takový tvar vznikl přirozenou erozí." (Zdroj citace)

Otisk měří cca 123 centimetrů. "Tak obrovská noha musela patřit někomu opravdu velkému. Přinejmenším musel být sedm a půl metru vysoký," uvedl p. Tellinger pro zpravodajský služník Conscious Life News (consciouslifenews.com - archivní články týkající se tématu zde).


Video uživatele jutubik1 z mezisíťového služníku YouTube.com, které je opatřeno slovenskými titulky

Otisk, kterému místní přezdívají i Boží stopa", je z anatomického hlediska téměř dokonalý. Má všech pět prstů v odpovídajícím velikostním poměru. Na snímku jsou vidět všechny části chodila, od prstů až k patě. Vzhledem k tomu, že klenba není zploštělá, lze soudit, že v případě původce tajemné stopy nešlo o gravidní ženu ani o starce. S určitostí to ovšem vyloučit nelze, poněvadž se během těchto odbdobí klenba zplošťuje pouze v některých případech.
"Zajímavé na tom je, že všichny ty, kteří pořádali výzkum stopy, upoutala tato vyčnívající část [plastický útvar nad otiskem palce - pozn.aut.]. Je to jako když vstoupíte to bláta, zdvihnete chodilo a při tomto úkonu vaše prsty naberou část bláta z místa, kde byly, což se zřejmě stalo i tu," míní p. Tellinger. "Žula je nadzdivihnutá, což je zřetelná na tomto vysunutém místě." (viz úvodní obr.)

Žili na Zemi obri?Soles2.jpg
Porovnání otisku s lidským chodilem. Zdroj obr.: zde

DODATEK:

V poznámce tohoto článku naleznete nanejvýš odvážné vysvětlení fenoménu obřího otisku. Jedná se o dohad čistě hypotetický, jenž není podležen žádným hmotným důkazem.
Jelikož se téma nenachází v přílišném souladu s celkových obsahem těchto stránek, dovolím si nastínit podobu kontroverzní spekulace pouze ve zkratce.
Podle boží prorokyně Elleny Gould Whiteové se údajně jedná o šlépěj jednoho z příslušníků tzv. "předpotopní generace", to jest potomků prvního páru Adama a Evy, kteří Zemi obývali před Potopu světa.
Tuto katastrofu popisuje biblická kniha Genesis, 1. Mojžísova, a zasazuje ji přibližně do roku 2104 př. n. l. Než velká povodeň zahubila veškeré lidstvo kromě Noema, jeho manželky a synů Sema, Cahama a Jáfeta s vlastními manželkami, měli prý dosahovat lidé dvakrát větších rozměrů než dnes. Bible se totiž zmiňuje o obrech-Božích synech, jimž byla lidská žena schopna povít obřího potomka (viz Genesis 6,4).
 


Anketa

Existuje hodnota, pro niž byste byli schopni čehokoliv - v plném rozsahu tohoto slova?

Ano 50% (51)
Ne 50% (51)

Komentáře

1 HAAS | Web | 7. dubna 2012 v 17:50 | Reagovat

FASCINUJÍCÍ!

2 Skříteček2 | Web | 7. dubna 2012 v 18:20 | Reagovat

V odstavci, kde odkazuješ na tvůj článek o Ica kamenech, máš překlep ve jméně odkazovaného odstavce.

Mám takový dojem, že jsem se o tom už s tebou bavila na Skype. Myslím, že je nám všem jasné, že se nemůže jednat o podvod, ale zase se mi nechce věřit těm "báchorkám" z Bible, jakkoliv se to zdá pravděpodobné. Nevím, jestli by takovýto otisk mohl vzniknout náhodou, protože na snímcích i videu je zřetelně vidět přenesení váhy jako při chůzi. Dejme tomu, že otisk je pravý a patří nějakému  potomku Adama a Evy z roku 2104 - kde je pak zbytek otisků?

3 Skříteček2 | Web | 7. dubna 2012 v 18:20 | Reagovat

[2]: *2104 př. n. l.

4 Josef | 10. dubna 2012 v 12:39 | Reagovat

Tři drobnosti:
1 - potomci "Adama a Evy" byli normálního vzrůstu; obři a všelijaké zrůdy vznikaly ze spojení izraelských žen "se syny božskými" (Genesis 6,4).
2 - Ellen Gould White je ženská...
3 - Noe měl manželku, stejně jako jeho synové. Kdyby měl družku, utopil by se taky, protože sex mimo manželství je před Bohem smilstvo.
Člověku se nechce věřit "báchorkám" z Bible, včetně toho, že by mohl žít věčně, když bude věřit, že proto Bůh obětoval svého vlastního syna (Janovo evangelium 3,16). Svůj postoj ale člověk může změnit jenom do okamžiku, než zemře.

5 Keta | Web | 10. dubna 2012 v 19:36 | Reagovat

Tomu se mi nechce věřit... Obry prostě nějak neberu xD (A navíc, když to má co dělat s křesťanstvím! O důvod víc, proč je to náboženství postavené na hlavu :D)

Neexistoval třeba nějaký dinosaurus s podobnou stavbou chodidel? xD

6 TsuchiKim | Web | 11. dubna 2012 v 17:27 | Reagovat

to je docela zajímavé :-) a kdyby se nakonec prokázalo, že to buď byl "Boží syn" nebo něco před evolucí, zničilo by to spoustu věcí, které teď známe a pokládáme za samozřejmé :D

7 Sinead | Web | 12. dubna 2012 v 17:21 | Reagovat

Podľa mňa sa to stalo skôr tou eróziou akoby to bol najozaj odtlačok nohy, ale páči sa mi sakrkazmus toho profesora  Pietera Wagenera. :D

8 J.Jelínek | E-mail | 15. dubna 2012 v 17:30 | Reagovat

A to nikomu nevadí, že ta "stopa" je svisle ve staré skalní stěně? Také zřetelně méně erodovaná než okolní praskliny. Kdybyste si dali práci udělat ji před 100 lety, bude dnes vypadat jak na té fotografii.

9 Admin | E-mail | Web | 17. dubna 2012 v 8:58 | Reagovat

[4]: Vřele Vám děkuji za informaci - pokusím se text upravit.
Pokud jde o bod tři, nemínila jsem pojem "družka" v právním smyslu, tj. dle oficiální definice - takto "neoficiální" výraz jsem omylem pojala coby synonymní ke slovu "manželka".
Za chyby se čtenářům velice omlouvám.

[8]: Ano, poloha stopy sepkulace skutečně vzbouzí. Nicméně geologická analýza určila stáří horniny na stejnou dobu, jaké údajně dosáhlo její okolí...

10 matyfaty | E-mail | 9. srpna 2012 v 16:47 | Reagovat

[8]:Souhlasím.
A ještě další poznámky:
1)Stáří žuly jde určit dnes poměrně mnohem přesněji (+- stovky mil. let)
2)Žula je hlubinná vyvřelina, která utuhla v hloubce několika km (na povrch se dostala pomocí tektoniky a následné eroze).
3)Podobný výtvor, když vyrobím z nějaké měkčí, zvětralejší žuly (15 let jsem provozoval kamenictví), bude vypadat jako na snímku za pár let.

11 anonyM | 11. srpna 2013 v 11:18 | Reagovat

Super článek, vážně výborný počtení. Jinak ten vakovlk v záhlaví je nádhernej! Jsem naprostý milovník vakovlků a věřím že někde v lesích tasmánie určitě ještě nějakej žije.

12 Sarah ♥ Bloody paw | 23. října 2013 v 20:54 | Reagovat

No, tak to je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama