Duben 2012

Glouchesterská šelma

20. dubna 2012 v 13:24 | Anna |  Zprávy ze světa i z domova
Cotswolds je kopcovitá krajina na území jihozápadní a středozápadní Anglie, nad nímž se vypíná stejnojmenné pohoří. Z hlediska cestovního ruchu je atraktivní především romantickými sceneriemi zdejší přírody (patří k lokalitám Area of Outstanding Natural Beauty, chráněným územím rozesetým po celé Británii). Seriózní vědce i amatérské záhadology však přitahuje ještě jedna skutečnost: od začátku tohoto roku je zde evidován výskyt tajemné šelmy, která není původní součástí tamější fauny. Malebná krajinka tak přibyla na fenomenologickém plánu mapujcím výskyt tzv. velkých britských koček (více o kryptidu zde).

Obří stopa / Boží stopa

7. dubna 2012 v 17:13 | Anna |  Zprávy ze světa i z domova
Zraky odborné i laické věřejnosti, která se zaobírá problematikou kryptozoologie, se v poslední době stále více obrací k jihoafrické aglomeraci Pretoria.
Dokonale uchovaný unikát, který se stal okamžitě předmětem vědeckého zkoumání, bude v mezi historickými objevy jen těžko hledat konkurenta.
Tajemství záhadného nálezu v sobě uchovává hornina v bezprostřední blízkosti městečka Mpaluzi, jež najdeme na svazijsko-jihoafrické hranici. Jméno obce zaznívá i v názvu, který se ujal pro místní typ žuly, tzv. "mpuluzijský batolit" (v angličtině Mpuluzi Batholith - jedná se o inturzivní vyvřelinu, tj. magmat utuhnutý pod zemským povrchem - pozn.aut.). Lokalita totiž v širokém okolí slyne pověstí znamenitého žulového ložiska. Právě do žuly je tak vtištěna zřejmě největší stopa, jakou kdy po sobě zanechala bytost humanoidního typu. Na délku velikost otisku přesahuje 1 metr!

Champawatská tygřice

3. dubna 2012 v 22:07 | Anna
Pozn. aut. - Kryptozoologie se zabývá mimo jiné také fenoménem kryptidů, jenž druhově přílišluší do sféry vědecky zmapované. Jedná se obyčejně o zvířata, která se běžnému standardu svého druhu zásadním způsobem vymykají velikostním (fantom z Burundi), barevným (bílý lev; černý lev; skvrnitý lev; černý tygr; černající tygr; biegenský čáp; floridský aligátor; calcasieuský delfín) nebo - jako v tomto případě - etologickým profilem.

"Každý tygr je lidožrout, stejně jako je každý řidič auta potenciální vrah." (německý etolog prof. dr. Paul Leyhausen)

Champawatská (kumaonská) tygřice je údajně nejznámější šelmou světa. Jejímu krvavému řádění v Bengálsku padlo za oběť 430 lidí, 234 z nich v období pouhých čtyř let. Je tomu přesně 104 roků, kdy zvíře konečně skolil výstřel z pušky; po dobu svého života se ovšem stihlo zapsat do dějin vědy nesmazatelným písmem.