Spokanská stvůra

20. září 2011 v 21:08 | Anna |  Kryptozoologie
Okolí města Spokane ve státě Washington (SSA) je vyhlášeno údajným výskytem tzv. "spokanské nestvůry". Podle očitých svědků se jedná o velkého humanioda, typově podobného zaostalému stádiu primáta, který dosud disponuje kompletním ochlupením. Pohybuje se klátivou chůzí po dvou končetinách.
Někteří lidé jej považují za bigfoota, popřípadě za jeho regionální poddruh.


Americká televize ABC 7 za tento rok v SSA eviduje tři případy spatření záhadného humanoida. První televize datuje do března (pochází ze Severní Karolíny), druhé zhruba do poloviny května (hlášeno z Colorada) a ke třetímu setkání došlo týden poté (ve Washingtonu). Ve všech třech případech jsou k disposici videonahrávky.

3. pozorování:
24. května byl umístěn na internet videosnímek natočený v parku Downriver (Spokane, Washington). Američanka Samantha, jejíž příjmení nebylo v tisku zveřejněno, pořídila nahrávku na mobilní telefon během výletu, jehož se účastnila spolu se skupinou dalších turistů.

Video zachycuje skupinu postupující z kopce v zalesněné oblasti parku. V jednom okamžiku si můžeme všimnout, jak se v horním poli záznamu těžkopádnou, ale nezvykle svižnou chůzí přesouvá tajemný op, který vzápětí mizí ze zorného úhlu kamery.
Zvíře má horní končetiny volně svěšené kolem mohutného těla, porostlého tmavohnědou až černou srstí. Pohybuje se shrbeně po zadních končetinách. Výhled ovšem zakrývá zeleň a proto si nelze dost dobře povšimnout znaků, které se obyčejně zvažují při hominologické analýze.(Hominologie - podobor kryptozoologie, který zkoumá hypotézu současné i minulé koexistence Homo sapiens a jiného druhu rodu Homo či opoidní kryptidy). Takovým vodítkem je zejména pohyb hlavy a hrudi.(Jiní primáti než člověk nejsou schopni otočit hlavu, aniž by stejným směrem zároveň natočili celou hruď, v kterémžto úkonu často chybují podvodníci a falsifikátoři.)

Autorka videa se (fakticky chybně) domnívá, že "jde o yettiho". Výskyt yettiho coby druhu je ovšem regionálně omezen na specifickou oblast a v případě Severní Ameriky se může teoreticky může jednat o bigfoota.

Toho, že se na záznamu pohybuje další objekt, si údajně nepovšiml nikdo z celé skupiny. Děsivé odhalení čekalo turisty až poté, co si snímek přehráli doma. Zjištění je prý šokovalo. S unikátním videem se pochlubili na internetu, kde se setkalo s různorodými reakcemi: nadšením i pochybovačnou kritikou.

Diskutující pochybují o pravosti snímku i o tom, zda si roli záhadného kryptida "nestřihnul" pouze zdatný herec v umělém kostýmu.
Ilustrační foto: jeden z nejznámějších snímků bigfoota
Bigfoot
Foto: Tn.cz

"Kdosi se mě v komentářích u videa na internetu ptal, zda jsem před tímto snímkem věřila, že yeti existuje. Nikdy jsem o tom příliš nepřemýšlela, teď si ovšem nejsem jistá. Ta stvůra se mi zdá dostatečně opravdová," prohlásila Samantha pro televizní stanici KXLY.

"Vypadá to jako podfuk, proč by člověk něco natáčel, když jen tak jde? Měli komplice, který proběhl kolem v kostýmu gorily," citoval uživatele bensimps123, který tento komentář umístil k videu na internetových stránkách, britský deník Metro.

Těžko říci, zda se skutečně v případě záznamu jedná o falsum.

Jde-li o mé osobní stanovisko, pochyby u mě vzbuzuje neobvyklé chování zachyceného zvířete. Nevšímá si hlučí skupinky, nevětří pach a neschovává se, jak by to bylo u divokého zvířete přirozené; nevěnuje turistům žádnou pozornost. I svižné tempo jeho chůze se zdá vzhledem k mohutnosti a velikosti tvora zarážející. Jsem-li na základě svých zkušeností v oboru biologie - hominologie oprávněna pronést objektivní soud, dovolím si vyjádřit pochybovačné stanovisko. Pravděposobnost autenticity odhaduji cca na 25%.

Stopa yettiho

Ačkoliv oficiální věda koexistenci jiných humanoidů s druhem Homo sapiens popírá, existence yettiho i bigfoota je podepřena řadou důkazů včetně nálezů obrovských šlépjejí. Na obrázku se nachází sádrový odlitek údajné bigfootovy stopy nalezené v lesích Oklahomy (SSA) v květnu roku 2011. Foto: Tn.cz

Článek na Novinky.cz: tu
Článek na Tn.cz: tu
 


Anketa

Podle jedné filosofické teorie existuje tzv. "pět smyslů života", z nichž každý je iluzorní představou. Který z těchto pěti je ten Váš?

Kariéra, práce 11.4% (8)
Rodina 25.7% (18)
Zájem, koníček 35.7% (25)
Náboženství 12.9% (9)
Jiný neuvedený (napište do komentáře) 14.3% (10)

Komentáře

1 Skříteček2 | Web | 21. září 2011 v 16:34 | Reagovat

Konečně i tvůj postoj! :D V té velké mezeře v článku něco má být, nebo se ti to tam nějak pokakalo?

2 Kiára | 21. září 2011 v 19:42 | Reagovat

Něco takového bych nikdy nechtěla potkat :)

3 Jezzie | 22. září 2011 v 17:08 | Reagovat

Tomu videu nevěřim, kdo by natáčel něčí záda na výletě? :D

4 Sarafína | Web | 22. září 2011 v 17:31 | Reagovat

Na tom videu mi to připadá jako plížící se člověk. Jen mi připadne zvláštní, že video je pojmenované Yeeti, když lidé říkají, že je to Bigfoot... :-? Mno a naprosto s tebou souhlasím, to 'zvíře' se na videozáznamu chová poněkud divně.

-Přeji Ti, aby ses co nejdříve uzdravila.
-Francouzky neumím, jde o pouhou texturu, aby design nebyl jen světle a tmavě modrý s obrázky. Mno a mě by tam taka nestačil, mě by tam vždycky stačil jen někdo z TLK, moje postava a Arišek. :D

5 Keta | Web | 22. září 2011 v 19:40 | Reagovat

Pozn. ke článku se dostanu později...

- Barbarské?! Barbarské je jen jedno: dělání chyb! A válka je chyba... hodně velká chyba!
a) Ale vždyť je tak zbabělé nepřijímat všechno, co ti osud postaví do cesty a radši se snažit vybojovat si okliku! Řekněme, že běžíš překážový běh - přeskočíš překážku, i když tě potom budou bolet nohy, nebo zabiješ každého, kdo říká, že nemůžeš běžet bez překážek? Vybojuješ si nový skvělý svět bez překážek a budeš do světa volat jak jsi odvážná, že ses postavila překážkám, které se ti nechtělo přeskočit?
- Já vím :-D Ale vždyť jsi řekla, že vůdcovský smysl má každý, kdo je vládcem a nesejde na tom, jestli dobrým nebo špatným. A protože do funkce vládce se může dostat i někdo jako jsou Scar, Zira a Baridi, tvrdím, že nějaký vůdcovský smysl je hloupost, protože vládnout by měli jen klaďasové.
- No tohle? Nepřipadá mi to jako dostatčené vysvětlení proč bych neměla mít pravdu :D A pochybuji, že mi jakkoli dlouhá přednáška vysvětlí, proč by měly rozdíly mezi rasami bránit přirozené lásce, která na světě udržuje rovnováhu.
- Docela jistě by to těšilo trávu, ve které bys ležela, protože by vnímala tvou radost a lásku. Taky by to určitě těšilo slunce, mraky, vesmír... A tak dále :D
- Zlý skutek poznáš čistě podle toho, že není přirozený. Chceš mi tvrdit, že démoni a ostatní destruktivní bytosti nejsou zlé?!
Samozřejmě, že to je maska! :D
A co se mého vnímání týče... jistě, musím si přece zjednodušit pohled na svět, ne? :D Ale ty masky vidí každý, pokud to měla být narážka směřovaná konkrétně na mě ^^ A já alespoň nepatřím k lidem, kteří pokládají jednorožce za bílou klisnu... (To zase nebyla konkrétní narážka na tebe, nechci tě urazit :D Hm, i když jak tak nad tím přemýšlím...)
- A protože oběma tluče srdce, nemá smysl mezi nimi hledat nějaké další podstatnější rozdíly... Vystihuje to přesně to, co jsem tady již dřív tvrdila: jediný rozdíl, který má smysl hledat, je, zda jedinec umí milovat.

6 Keta | Web | 23. září 2011 v 15:37 | Reagovat

Proč by na tom videu nemohl být zcela jednoduše jiný člověk na výletě? Podle mě může to, že vypadá tmavý, způsobovat jenom nedostatek světla, ne? :D

7 marky-tánka | Web | 23. září 2011 v 19:35 | Reagovat

Řekla bych, že to je fake. Teda aspoň TOHLE video. Fakt je hodně velká náhoda, že si točim video, jak kráčim lesem na výletě a najednou náhodou vidim bigfoota. Ne, tohle se mi nezdá. Ale lesy Severní Ameriky bych, hned po mědvědech a dalších velkých zvířatech, díky strachu z potkání něčeho nepřirozenýho fakt nenavštívila.

8 Keta | Web | 24. září 2011 v 18:33 | Reagovat

Promiň Lai, ale nejspíš není můj mozek dostatečně pronikavý, abych si uvědomila, proč by mozky nemohly být pronikavé :D

9 Sarafína | Web | 24. září 2011 v 19:06 | Reagovat

Ne, neslyší na něj, což mne moc mrzí, ovšem kdyby mu mí drazí bratři neříkali jinačími ostatními jmény, tak by si možná zvykl. Konec konců Mlátivá vrbo nebo Nahnědlá okurko mu zas tak často neříkám :-D.
Já mu říkám Ari, máma ďuďo a Ari a bráchové mu říkají pokaždé jinak. Ariškovi se dá říkat jakkoliv, jednou mu dokonce řekli ovladač -_-. :D

10 Sarafína | Web | 24. září 2011 v 19:34 | Reagovat

Jojo, ovladač, toustovač, krabice, česnek, bochník, špenát... Je toho dost xD. Smím se zeptat jaké je hlavní jméno Tvého králíka?

11 Sarafína | Web | 24. září 2011 v 19:59 | Reagovat

-Nemohla jsem si ho hladit, protože byl moc agresivní a byl to hlídač. Na hlazení od "cizých" lidí nebyl zrovna zvyklý a když byl poněkud starší, tak se to zhoršilo ještě víc. Byl o mnohem víc nedůvěřivý.
-Taky si říkám, že to bylo nějak brzo, ale učitelé říkali rodičům o tom, jak to chodí na druhém stupni apod.
-Do čtenářského portfólia si dáváme listy, které nám učitelka dává v literární výchově, taky tam máme -jak jsem říkala- papír, na který píšeme čím chceme být a proč. Mno a pak tam také vkládáme referáty do literární výchovy a slohu.
K tomu máme i čtenářský deník a tam píšeme, co jsme za daný měsíc přečetli. Máme to už od čtvrté třídy. Zbožňuji, když popisuji co jsem přečetla ^^.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama