Lidožravý indický sumec

25. září 2011 v 13:30 | Anna |  Kryptozoologie


Televizní stanice National Geographic se rozhodla zprostředkovala svým divákům opravdu pikantní zážitek.
Výzkumný rybářský tým, který zasvětil své dílo televizi, se pod taktovkou režiséra vypravil do Indie, aby se v rámci dokumentárníhu cyklu o největších sladkovodních rybách planety pokusil polapit prchavý přízrak "rybího démona". A to vše pod bedlivým dohledem kamer.

Tým měl natáčet epizodu o ohromném sumci, který podle legend žije v místní řece.
Údajně jde o magického tvora s nadpřirozenými schopnostmi. Daleko atraktivnější aspekt ovšem představuje hlášení, které udává, že tajemný tvor v uplynulé době napadl a usmrtil pět lidí, kteří padli za oběť jeho krvelačným choutkám. Vše je doloženo očitým svědectvím...


GiantDevilCatfish.jpg

Jak je to s údajným lidoužroutstvím obřího sumce (Siluriformes)? Během posledních měsíců byla ryba několikrát spatřena, jak se zmocňuje nejméně pěti nešťastníků a mizí s nimi pod hladinou. Televizní stanice svým vytříbveným smyslem pro drama odhadla legendu jako dobrý podklad pro divácky úspěšnou epizodu. Vytyčila si za cíl objasnit, co je pravdy na děsivém mýtu, démonický exemplář sladkovodního sumce ulovit a náležitě zdokumentovat.
Tým je převážně amerického složení, mezi účastníky expedice se však vyjímal i celosvětově proslulý rybář českého původu Jakub Vágner.


Štábu se v závěru natáčení (a sice poslední den) nakonec povedlo obřího sumce vystopovat, natočit a ulovit.
Fakt, že lidožravá ryba není pouhým strašidlem neposlušných dětí nebo domorodou povídačkou, šokoval celý svět. Kapitální exemplář vážil 75 kilogramů.
Smyšlené nebyly dokonce ani zprávy o tom, že je ryba schopna pozřít člověka. Britský deník The Sun informoval, že sumec si uvykl konzumovat lidské maso díky zvláštnímu pohřebnímu zvyku. Místní lidé totiž mrtvé vhazují do řeky, což je spjato s hinduistickou náboženskou tradicí. Ryba spatřovala v hojných mrtvolách ideální zdroj obživy, k jehož obstarání nemusila vyvinou sebemenší námahu, a časem začala útočit i na živé. U mořských živočichů (např. krokodýlů) je takový fenomén znám, u skladkovodních ryb se však jedná o nanejvýš raritní úkaz.

sumec
Vágnerova expedice zapadá do projektu mapování 23 největších sladkovodních ryb planety.

Epizoda seriálu "Na udici: lov rybích příšer" se pyšní podtitulem "Lidožrouti: Ďábelský sumec". Jak uvádí komentář, jde o zástupce sladkovodního sumce druhu goonch (Sisora Yarrellova).

Vědecké poznatky o tomto druhu jsou zatím velmi skromné, sumci goonch se totiž zdržují ve značných hloubkách. Jejich zbarvení bývá tmavé, skrvnité. V dospělosti mohou některé exempláře dosáhovat váhy až sta kilogramů. Jde o masožravce: obyčejně se živí menšími rybami. Čelisti jsou opatřeny ostrými zuby.

Nyní, když je indický přízrak polapen, bude podroben vědeckému zkoumání. Proslulý biolog Jeremy Wade vyhodnotí výsledky výzkumu a ty pak poslouží jako základ televizního dokumentu o tomto fantastickém sumci a jeho druhu obecně.

Jakub Vágner (vpravo) se svým kapitálním úlovkem.
Na fotografii pózují členové rybářského týmu s uloveným sumcem.

Foto: zdroj
 


Anketa

Představte si, že Vám osud svěřil do rukou moc tohoto zásadního rozhodnutí. Kterou možnost si vyberete?

Být milován v době života, ale nenáviděn po své smrti 61.8% (55)
Být nenáviděn v době života, ale milován po své smrti 38.2% (34)

Komentáře

1 Skříteček2 | Web | 25. září 2011 v 14:24 | Reagovat

Ta epizoda už byla odvisílána? Nebude repríza?

2 Kiára | 25. září 2011 v 21:00 | Reagovat

No to je Lojza! Ten monstrsumec XD

3 Keta | Web | 25. září 2011 v 22:56 | Reagovat

K článku jako obvykle později... :D

- Kaddáfího citáty mi připadají nepravdivé všechny, jsou příliš zaujaté, aby se v nich mohla objevit pravda...

- Sice s tebou souhlasím, že dějiny jsou zdrojem poučení, ovšem člověk, který nedělá chyby, o kterých dějiny vyprávějí, může být moudrý i bez toho, aby dějiny znal, nemyslíš? :D

- Ale proč by moji blízcí trpěli, když by se vyhnuli boji? Nepřítel by přece neměl důvod jim ubližovat, kdyby se vzdali! :D
- a) To nemůžeš myslet vážně! :D Takže všichni běžci překážového závodu jsou podle tebe zbabělí, že se už dávno překážkám nepostavili, ano? :D
- Scar je záporák, ne proto, že si to myslí většina, ale proto, že je na tom postavena celá pohádka. :D Zabil vlastního bratra a chtěl zabít Simbu! Nezáleží na tom, co se mu kdy stalo v minulosti, protože nezáleží na tom, co jemu udělali ostatní... jen na tom, co udělal on sám! A on udělal něco, co udělat neměl - něco zlého. Proto je záporák a proto by neměl být vládcem. Kdyby nebyl záporák, nestal by se vládcem. Z toho je vidět, že vládcem by být neměl a není to pro něj přirozené postavení. Proto nemá přirozený vůdcovský smysl.
- Jen tvrdím, že nemá smysl mezi nimi rozdíly hledat, protože obě rasy umí milovat! :D A to, že jedni mají pleť lepší na opalování, není důvod nenávisti, nebo snad ano? xDD Jakkoli velké rozdíly nic nemění na tom, že se ty dvě rasy musí milovat, stejně jako pes a prase ^^
- Přesto by to od tebe byl jistě moc milý čin, který by nemohl být neutrální, protože by ovlivnil i jiné.
- Démon je destruktivní astrální bytost, která zastupuje zlo stejně, jako andělé zastupují dobro. Neexistují zlí andělé a stejně tak neexistují dobří démoni.
Naše životy mají být přirozené a zasvěcené dobru. Existovalo by snad lidské zlo, kdybychom se všichni drželi přírodních zákonů?
- Dobrá, když tak skvěle rozumíš svým očím ^^
- Ale měli by ^^ Je děsivé jak málo si uvědomuji jak hodně už lidé zlu propadli...

4 Skříteček2 | Web | 26. září 2011 v 16:39 | Reagovat

Hra se spustí automaticky přibližně ve středu obrazovky. :D :D

5 Skříteček2 | Web | 26. září 2011 v 17:09 | Reagovat

Tak zřejmě tvůj komp tu hru nezvládá. :D

6 Sarafína | Web | 26. září 2011 v 18:18 | Reagovat

-Děkuji, Lai, vždy dokážeš zvednout náladu! ^^
-Říkám si Sarafína s dlouhým Í protože chci být co nejvíce odlišná od Sarafiny z filmu. Jenže většina mých přátel na blogu i v reálném životě mi říká Sarafino(V reálném životě spíš Safarino), takže myslím, že nemá smysl si říkat Sarafína, když mě všichni ostatní berou za Sarafinu :D.

7 Sinai | Web | 26. září 2011 v 18:24 | Reagovat

Ježišikriste to čo je obludu? :D Dobrý úlovok, to je fakt.

8 Keta | Web | 27. září 2011 v 16:57 | Reagovat

To by mě fakt zajímalo, co na něm chtějí vědecky zkoumat... Prosím, povězte mi někdo, že ho pak zase pustí! :(

9 Keta | Web | 28. září 2011 v 12:34 | Reagovat

Děkuji, že mi říkáš, že jsem naivní. Beru to jako poklonu ^^

Ano, Savu je z Německa...

- Ale co když se jím řídit nepotřebuje? :D Já jsem dobrým příkladem - o žádném Pythagorově učení nevím... i přesto ale hlásám harmonii a lásku ke všemu a všem. Nezaniklo, jak vidíš, a ne díky dějepisu, jen díky tomu, že to je správné přesvědčení ^^
Já jsem nikdy žádnou moudrost z dějepisu nepochytila :D Skutečně nemůžu být sama sobě zdrojem moudrosti?
...A ani moudrost jemnohmotných bytostí nemá co dělat s historií :D
Historie je dobrá jen k tomu, aby se z ní poučili ti, kdo to potřebují. Ne úplně a bez rozdílu všichni, protože jsou i tací, co to nepotřebují... ^^
- Nebo třeba Němci, jasně. ^^ Každopádně je samozřejmé, že bez ohledu na krutost nepřítele se správný člověk rozhodne neudělat chybu a nezačít bojovat - nezachovat se stejně krutě jako nepřítel.
A co se nepřítele týče, měl by udělat úplně to samé - vyhnout se boji.
- a) Zcela přesně vystihuje jak divné je tvé tvrzení :D
- Neexistuje výmluva pro to, co udělal, Lai a ze všech pohledů bude vždy jeho chování špatné. Jeho minulost jeho činy neospravedlní, protože kdyby byl Scar klaďas, naučil by se odpuštět, ovládl by se a neudělal by něco zlého! Neexistuje dobrý důvod pro vraždu, Lai!
- Tak proč se nezachovají odvážně? Jak mi tady můžeš o několik řádků výš psát, že zbabělost je barbarská a jak nemáš ráda zbabělce nebo co já vím... a pak klidně přiznat, že to, co podle tebe světí Německé činy, je strach?! Tak proč se sakra Němci nezachovají hrdinsky, nepostaví se svému strachu a nezačnou milovat?
...A myslíš, že kdyby ses za druhé světové zeptala nějakého Němce, proč zabíjí Židy, řekl by ti něco jiného než "Dobrý Žid mrtvý Žid"?! Vážně si myslíš, že by se na tebe smutně podíval a zkroušeně odpověděl: "No... Já se jich totiž bojím..."?!
Strach z neznámého není instinktivní, ten si lidé vytvořili, když sami sobě vnutili řád. Protože řád - vymyšlený lidmi - popírá neznámo.
- Nic, co je přirozené, není zlé. Není despotismus, protože vládne ten, pro koho je to přirozené. Není násilnost ani krutost... protože souboje, lovy atp., nejsou násilné ani kruté... a pokud je tak označuješ, nejedná se o označení něčeho zlého.
- Naopak a v tom je lidská chyba - můžeš vidět jednorožce, ale vnímat bílou klisnu. Samozřejmě, že se lidé dívají na jednorožce, fyzický svět se přece kvůli jejich očím nezmění. Tady jde o to vnímání mozku, které je jiné. Protože mozek nechápe, co to je jednorožec, vytvoří z něj bílou klisnu. A tak nesejde na tom, že oči vidí jednorožce, protože mozek vnímá klisnu.
Proto bys byla úctyhodná, kdybys rozuměla svým očím. Kdyby i tvůj mozek chápal to, co vidí oči.

10 Sarafína | Web | 28. září 2011 v 20:09 | Reagovat

Ahoj Lai, jsi tu? Mám jen dotaz, jestli by jsi teď nemohla jít na Ketin chat.

11 Keta | Web | 30. září 2011 v 20:09 | Reagovat

- Aby mu rozuměla širší věřejnost, samozřejmě :-D A nejspíš taky proto, aby se v angličtině trochu procvičil...
- Říká se tomu cesta k osvícení a každý musí procitnout sám. Jistě že existují lidé, kteří nám s tím mohou a nemusí pomoct, ale když na všechno přijdeš sama, nepřipadá ti pak tvá vlastní teorie mnohem pravdivnější než kdyby byla někoho jiného? Přiznávám, že u mě tomu tak je - věřím sobě víc než všem ostatním. :D
A co když k tomu nepotřebuje zbytek lidstva? Co když mu pomohou "stát se moudrým" jemnohmotní? ^^
- Záleží na mnoha věcech: co by mi v takovou chvíli (kdy by trpěl někdo, koho mám ráda) řekl instinkt a vůbec, jak by konkrétní situace vypadala. Nikdy bych ale nikomu neublížila, jen bych mu zabránila, aby ubližoval. Třeba bych mu vyrazila zbraň z ruky, nebo co já vím... Rozhodně bych nechtěla, aby ten někdo krvácel nebo umřel D:
- Ale Scarovi se nestal zločin! Zločin je vražda a tu udělal akorát on!
Proti uhynutí a rozkladu společnosti nic nemám, s radostí ho uvítám. Tady ale jde o to, že nic z toho, co se Scarovi kdy stalo, nebyl vyloženě zločin, šlo o neštěstí a chyby, kterých poté jejich činitelé litovali...
A to ty chceš Scarovi odpustit vraždu, protože pro ni měl dobrý důvod! Ne já, to ty mu odpouštíš zločin!
- Neříkáš? Ovšem říkáš, že to, co ze svého strachu dělají, správné je. Jak může být správné něco, co dělají ze stachu, který je nesprávný?!
Jistě, ovšem tenhle instinktivní strach automaticky opadá, když zvíře zjistí, že od dané neznámé věci nehrozí nebezpečí a z neznámé věci se stane známá... Pochybuji, že po všech těch letech se pořád bojí Němci Židů, jen kvůli tomu, že jsou pro ně neznámí. *přejde do hysterického jekotu* To se s nimi sakra nemohli trochu obeznámit, zatímco je zabíjeli?!
- Ale znamená, protože ho vedou instinkty a přirozeně vládne tak, že to všem absolutně vyhovuje. Přinejmenším jsou všichni ostatní řízeni instinkty tak, aby byli s jeho vládou spokojeni. ^^ Ale to je jedno a to samé, jednoduše = přirozená vláda není zlá.
Tohle jsem ti přece už vysvětlovala! Přirozeně lovit znamená lovit ZCELA přirozeně! Ne, pro lidi není přirozené štvát kořist, protože nejsou uzpůsobeni k takovému stylu lovu.
A představa člověka, který se "instinktivně" snaží ulovit jakoukoli zvěř za pomoci nehtů a zubů... je prostě směšná :D
Přirozený lov je správný. Nepřirozený samozřejmě správný není.

12 Keta | Web | 30. září 2011 v 20:11 | Reagovat

Hrozně se omlouvám za otřesnou kvalitu překladu (pokud mluvíš o překladu), ale bohužel jsem měla poslední dobou při překládání příliš často a příliš daleko zatoulané myšlenky... :D

13 Skříteček2 | Web | 30. září 2011 v 22:46 | Reagovat

• Víš, že jsem se ani nezamyslela nad tím, že autor vtipu zlehčuje naší zoufalou situaci? Jen se přiblble zasmála a šla dál...
• A nebolely tě za tu středu očička? Já když čtu celý den a vzhlédnu od knížky, nemůžu očima vůbec zaostřit do dálky. :D
• Morčátka to jsou křížená, takové pouliční směsky, ale jedna samička tam vypadá úplně jako s PP (přemýšlela jsem, že bych jí vyrobila falešné a chodila s ní na výstavy) a právě o ní urputně usiluji. :-D
• Jak to, že jsi mne s tím fanatismem pochopila? :o) Někdy mne až zaráží, jak si my dvě rozumíme.
• Angličtina je nesmírně nádherná řeč! Co se ti na ní nelíbí?
• Ano, jsi blázínek, ale já rovněž, takže mi to ani nevadí. ;)

14 Skříteček2 | Web | 1. října 2011 v 19:52 | Reagovat

Lai, to je přece na angličtině to nejlepší, její jednoduchost! O.o Snadno se učí a vždycky víš, co říct... To na ní zbožňuji.

15 Skříteček2 | Web | 1. října 2011 v 21:28 | Reagovat

A je to snad zkáza pro mne? Není, tak vidíš! :-D

16 Skříteček2 | Web | 1. října 2011 v 22:45 | Reagovat

Ach Lai, kdyby jsi alespoň pořád nevychvalovala ty Němce...

17 Skříteček2 | Web | 2. října 2011 v 20:56 | Reagovat

Zdravím, Lai! :o) Dnes jsem celý den četla, až jsem dočetla toho Mamuta. Bylo to něco neuvěřitelného a čím dál jsem se v té knížce prokousávala, tím víc se ve mne zakořeňoval pocit, že ty a tahle knížka jste si souzeni. Některé obraty jako kdyby jsi psala ty, úplně živě si to představuji. Ta knížka mi úplně učarovala a ještě dlouho po jejím dočtení jsem nad ní dumala... No, vlastně nevím, proč ti tohle píšu, ale mám potřebu si o té knize s někým popovídat... A ten někdo jsi ty.

18 Sarafína | Web | 3. října 2011 v 13:58 | Reagovat

Nepotřebuji jich tolik, ale každý má něčím zajímavý blog a ráda na něj chodím, AFFS nejsou mí přátelé. Přátelé jsou ti, co jsou vyznačeni tučným písmem ^^.
Mimochodem, Lai, promiň, že jsem Ti na chatu neodpovídala, sekl se mi počítač... :-(

19 Skříteček2 | Web | 4. října 2011 v 19:46 | Reagovat

Též mne hrozně rozčiluje, když něco nemůžu pochopit. :D

20 Keta | Web | 4. října 2011 v 20:44 | Reagovat

Především je důležité pochopit, že smrt neznamená, že to, co bylo, už není. Smrt jen znamená, že se to, co v něm dříve bylo, přesunulo z tvého dosahu. :-D

Promiň, ale nikdo neříká, že jsi se čtením Dědiců musela začít hned po dočtení Scarovy vlády :D

21 Skříteček2 | Web | 5. října 2011 v 15:41 | Reagovat

Ty se svou aktivitou v článkování pomlč! :D

22 Keta | Web | 7. října 2011 v 16:20 | Reagovat

Nuru - stejně jako Kovu - neskloňuju podle žádnýho klíče xD Prostě tam dám to, co se mi v tu chvíli mihne hlavou xD

23 Sarafína | Web | 7. října 2011 v 16:25 | Reagovat

Lai, je mi líto, ale na straně 10-15 Tě nejspíš zklamu. Nebudu Ti říkat proč, možná si to i domyslíš. Já zase Daemona moc nemusím, je moc zlý na Chytrého vlka :D.

24 klikli2 | Web | 7. října 2011 v 21:12 | Reagovat

To kebyže uvidím, tak sa na mieste pokakám od strachu. :D

25 Skříteček2 | Web | 7. října 2011 v 21:21 | Reagovat

Lai, já vůbec nevím, kam půjdu. =\ Myslím, že půjdu na nějakou jazykovku, protože angličtinu vážně zbožňuji a neuškodilo by mi nějaké to stipendium. :-D Kam jdeš ty?

26 Berenika | E-mail | Web | 8. října 2011 v 10:40 | Reagovat

I já tě zdravím. Upřímně řečeno mi tvůj komentář vyrazil dech. Úcta a obdiv se ke mne nehodí, jsem jenom obyčejný člověk. Nebo spíš něco malého (166cm vysokého) s rovnátky, brýlemi a jedinou líbivou věcí na mě jsou asi mé až příliš šedé oči. Váhu ani nechtěj vědět, obrazně řečeno bych převážila i slona XD Možná proto mám pocit, že na mě není co obdivovat. Poezie je lesk, odraz duše.
A já tu svou mám raději než skutečnost.
Realita... Je smutná. I výběr SŠKK... Mohu předem říci, že by mi doma neprošla ani jedna. Brno i Tábor mám mnohem dál než Prahu.
Tvůj komentář mi dnes obrátil náladu o 360 stupňů k lepšímu. Až příliš dobře si pamatuji, jak jsem poprvé ve stejném duchu psala Illian nebo Venom (Obě jsou teď pro mě velmi důležité, Illian jako tajemná nejlepší kamarádka, kterou jsem nikdy neviděla a Venom jako nevlastní starší sestřička, se kterou se velmi ráda scházím)Říkala jsi, že máme stejný sen. Pokud tím myslíš tu školu, třeba se tam nakonec potkáme. Ze zkušenosti vím, že lidé, kteří mi tohle napíšou jsou mí nejlepší přátelé. A pokud jde o latinu... Ab imo pectore... Z celého srdce. Z celého srdce jsem ráda, že jsi napsala. Doufám, že ti nebude vadit, když v menu na mém blogu přibude ikonka nebo odkaz na tvůj blog.

27 Eva | Web | 16. října 2011 v 19:08 | Reagovat

Fuj do ruky bych to nevzala, musí to být hrozně težký :-S. Moc pěkný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama