Had hvízdák

23. července 2010 v 15:20 | Anna |  Kryptozoologie
Had hvízdák: Jde o jednoho z mála kryptidů, kteří se vyskytují na území českého státu. Jeho pozorování je napříč českou historií hlášeno již po staletí; v zásadě jde o svědectví velice hodnověrná, která nebyla motivována žádným honorářem ani touhou po publicitě.


Tento had mívá charakteristický hlasový projev, připomínající hvízdání - "fijú, fijú, fijú". Pověsti jej popisují jako dlouhou užovku zhruba o objemu lidské paže. Často visí z větve hlavou dolů a na kořist útočí dlouhým skokem z koruny. (Legenda tvrdí, že had takto láká neopatrné poutníky, kteří ho sledují až do sluje ukryté v lese. Zde pak musí hadu sloužit.) Celé jeho tělo je pokryté lesklými šupinami šedé, stříbrné, zlaté či dokonce duhové barvy, doprovázené černou kresbou; na hlavě mu sedí korunka. Proto také získal přezdívku "Hadí král", s kterou vystupuje ve pověstech lidového folkloru.


Obrázek hadího krále (zdroj).

Na první pohled se zdá, že jde pouze o jednu z proslulých českých pohádek. O to více je zarážející fakt, že někteří lidé jsou v existenci tohoto tvora skálopevně přesvědčeni a co víc, napovídají i nesčetné důkazy. "Zdá se, že v naší přírodě se dodnes vyskytuje zcela neznámé zvíře! Hvízdajícího hada se podařilo usvědčit, "přistihnout při činu", a dokonce i pojmenovat!" uvádí spisovatel Otmar Dvořák ve své knize Největší české záhady. "Výskyt podivného, mýty a legendami opředeného "hada hvízdáka" je na základě mnohých svědectví doložen v oblasti Křivoklátských lesů, Zbirožské pahorkatiny a Brd. Mám o něm zprávy i ze Šumavy, Beskyd a Muráňských vrchů na Slovensku," pokračuje Dvořák. Je tedy možné, že "had hvízdák" skutečně obývá české lesy?

Podivné vlastnosti zmíněného tvora lze racionálně odůvodnit a vysvětlit, nejsou nikterak nadpřirozené. Ačkoliv nemají hadi hlasivky, mohou vydávat pískavé zvuky, jak potvrzuje český herpetolog Dr. Ivan Zwach: "Ve chvíli, kdy se had něčeho lekne, je podrážděn či se cítí ohrožen, reflexivně prudce vydechuje a vzduch uniká právě malým otvůrkem kolem jazyka - a jak jistě dobře víte, vzduch unikající malým otvorem vždy vydává ostré syčení." 
Zwach podobné syčení, místy přecházející v hvízdání, dokonce sám zaslechl. Vydávají ho prý větší druhy hadů (např. užovka stromová) a funguje "na principu píšťalky".
Jisté opodstatnění existuje také pro podivné odstíny barev, jimiž údajně hvízdák disponuje. Právě zmíněná užovka má totiž šupiny, které se ve správném světle lesknou podobně jako olej. "Královská korunka" může mít zase původ v kresbě skvrn vynikajících na kůži, či může jít o útvar z šupin. Pověsti jí sice připisují zázračné schopnosti, podle nichž může léčit, pravděpodobně však vůbec neexistuje, jak soudí Dvořák i Jaroslav Mareš! Jak ovšem vysvětlit následující případ? 
V obci Strašíně u Sušice byla svého času umístěna korunka na sošce Madony. Podle legendy ji místní mladík ukradl "králi hadů" a následně umístil právě sem. Zwach přichází s novou teorií: "Víme, že hadi pravidelně svlékají kůži. Myslím tedy, že tyto korunky byly ztvrdlé kousky staré hadí kůže, které lidé sbírali v lese a připisovali jim kouzelnou moc."
Nápadná je též shoda oblastí, kde se má had údajně vyskytovat. Je to převážně mírně hornatá krajina se skalami, hustě zalesněná listnatými lesy s vodními plochami.


Užovka stromová má s popisovaným hadem mnoho společných znaků (zdroj).

V kronice českého rodu Porglerů je také dochován zápis, který podává zajímavé svědectví. 
Anna Vlachová z obce Broumy (Křivoklátsko) prý spatřila tajemného hvízdáka v údolí Úpořanského potoka okolo roku tisíc devět set. 
Žena právě žne trávu, když z nedalekého stromu zaslechne podivné hvízdání. Z počátku mu nevěnuje pozornost, když ale zvuk zesílí, pohlédne do větví dubu nad ní. Na jedné z větví visí obrovský had a kmitá jazykem. Anna nechává nářadí na místě a vydává se na útěk - její křik slyší hajný Bárta a několik dalších svědků. Hajnému se podaří hada zastřelit a jeho kůže je vystavena na dřevěném kříži poblíž tohoto místa. 
Vlastimil Moravec z Jindřichova Hradce zase uvádí, že kdysi se s tímto hadem setkala jeho babička. "Hrabala na louce seno a had se mezi tím schoval do její nůše. Nevšimla si ho, ale on pak ve stodole vylezl a hvízdal tam tak strašně, že se do té stodoly báli chodit!" 
Cosi podobného popsala i Alena Vyhnalová, která poblíž Strašína zahlédla hvízdáka v roce dva tisíce jedna. "Najednou jsme si všimli, že v trávě něco píská... A strašně jsme se lekli, protože tam ležel stočený had. Byl šedý a měl na hřbetě kresbu v podobě takových černých půlměsíců. Lekl se nás si také, rozvinul se a rychle se odplazil... Všichni, co jsme to slyšeli, jsme přesvědčeni, že ty zvuky vydával had."

Ačkoli je možné, že celá scéna je založena na pozorování běžné užovky, existenci tohoto hada rozhodně nelze vyvrátit. Žije tedy v českých lesích tajemný had "hvízdák"?


Působivé grafické ztvárnění (zdroj)

Zajímavosti:

- Hadí král se neobjevuje pouze v české kultuře, figuruje v mnoha světových pověstech (viz obrázek).

 


Anketa

Míváte pocit, že nejste sami sebou?

Ano, často 52% (155)
Ano, občas 34.9% (104)
Ne, nikdy 13.1% (39)

Komentáře

1 Keta | Web | 23. července 2010 v 15:58 | Reagovat

Hvízdající hadi, fííha! :-D Zajímavé, ani jsem o nich nevěděla... Hned mám chuť jít někam do hor a najít je :-D

2 deinonych | Web | 23. července 2010 v 16:34 | Reagovat

Velmi zajímavé! O něm sem nikdy neslyšel.

3 Eva | Web | 23. července 2010 v 19:10 | Reagovat

Jé, to jsem ani netušila, že něco takového existuje...
To znamená že je to super.

4 myomfg | Web | 25. července 2010 v 16:43 | Reagovat

Jůů, seriál "Vodní lidé"? O čem to bude? ... O vodních lidech? :D

PS: Nechtěla bys napsat něco o jednorožcích, nebo třeba o vílách? Dost by mě zajímalo, jaký názor na ně má cryptozoologie :-D
PSS: Jsem otravná, ty máš určitě dost své práce, viď? :D
PSSS: Klidně tenhle komentář ignoruj ;-)

5 Keta | Web | 25. července 2010 v 16:43 | Reagovat

[4]: Hmm, zapomněla jsem změnit přezdívku :D

6 robbca | Web | 25. července 2010 v 18:26 | Reagovat

Pro admina: Koupila sis novou Enigmu? :-) Zastávám ten názor s užovkou stromovou.
[4]: Nic mi do toho není, ale podle mě jsou víly i jednorožci reálnými zvířaty, i když mnoho jejich vlastností je fantazie.
[1]: Zkoušel jsem ho na Šumavě najít ale nic.

7 nase-zazitky | Web | 26. července 2010 v 15:45 | Reagovat

Ahojky, promiň za reklamu, ale hlásla by jsi mi tady? Jsem tam jako Skříteček2:
http://nase-morce.blog.cz/1007/sonb-startuje#comment79289450
Když mi napíšeš, ráda oplatím ;-)

8 HAAS | Web | 28. března 2015 v 15:29 | Reagovat

Hodně bych se divil, kdyby byl ve střední Evropě objeven nový druh hada, ale nějaké mýtické stvoření to určitě nebude. Taky nevím, jestli tomu mám vůbec věřit. Já vidět nějakého hada, okamžitě ho chytím, ovšem svědci tak neučinili, což je podle mne docela prozrazuje. Věřit se dá podle mě jen tomu, co se dokáže, včetně chycení hada...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama