Květen 2010

Monster Creature

28. května 2010 v 0:00 | Anna |  Kryptozoo-videa

Zdroj: YouTube.com

Mýtické stromy

26. května 2010 v 0:00 | Anna |  Kryptobotanika

Mýtické stromy

Již od nepaměti se  záhadné rostliny vyskytovaly v pověstech a bájích světové mytologie. Keltové, Vikingové a dokonce i Křesťané z nich učinili ústřední motivy svého náboženství. Jsou však skutečné?

Globster.

25. května 2010 v 0:00 | Anna |  Kryptozoo-videa


Zdroj: YouTebe.com

Gloucestershireský panter

22. května 2010 v 13:47 | Anna |  Kryptozoologie
Gloucestershireský panter: Patnáctiletá dívka Kim Howells a její osmiletá sestřenice, Sophie Gwynne, údajně spatřily v britských lesích pantera. Jedná se již o čtvrté svědectví, které pochází z období několika let a vypovídá o setkání s touto velkou šelmou. "Viděla jsem něco jen tak stranou oka, ale říkala jsem si, že jde asi jen o hromadu dřeva nebo tak něco. Šly jsme dál, ale když jsem se otočila, seděla tam a dívala se na mě. Sophie se mě ptala, co to je, a když jsme se ohlédly, šlo to za námi jen asi pouhých pět metrů. Sledovalo nás to," vypověděla Kim Howellsová.
Podle svých slov zjistila, že se jedná o šelmu, teprve když se zvíře postavilo a vydalo se za ní. Černě zbarvený tvor o velikosti německé dogy měl prý dlouhý ocas a mohutné tlapy. "Nevěděly jsme, co dělat, a tak jsme jednoduše vzaly nohy na ramena a rozběhly se, jak jsme jen rychle dokázaly," dodala Howellsová.

To, co vlastně obě viděly, se jim podařilo zjistit až doma. Když prý Sophiina matka Cathy ukázala dceři obrázek pantera, dívka šelmu bez váhání identifikovala. "Musely být opravdu vyděšené, jejich nohy byly celé pořezané a Sophie byla celá uslzená. Kim je chytrá a citlivá dívka a říká, že něco takového viděla, tak to viděla," vysvětlila Cathy.

Britskými lesy se údajně prohání velká kočkovitá šelma, pravděpodobně panter. Ilustrační foto

Panter (foto: Profimedia.cz)

Podle některých zoologů se mohlo jednat zvíře, které uprchlo místnímu chovateli. Prostor k pochybám poskytuje také podivný způsob, jakým se zvíře chovalo. Přirozený instinkt by jej totiž nutil utéct; chování šelmy však vypovídá o tom, že na lidi byla nejspíš zvyklá a neshledávala v nich nebezpečí.
Mnohem zastoupenější je však teorie, podle které šlo o jednu z "mýtických" britských koček. Ty v minulých letech na stejném území spatřila dokonce pětice mužů - místní policista, mlékař, biolog, elektrikář a řidič kamionu. K pozorování došlo nezávisle na sobě.

Článek britské šelmy.

Ontarijské monstrum

21. května 2010 v 16:43 | Anna |  Kryptozoologie
Ontarijské monstrum: K nálezu došlo poblíž města Kitchenuhmaykoosib v Kanadské provincii Ontario. V přilehlé zátočině objevili kolemjdoucí zpola osrstěné tělo neznámého živočicha.
Svědkům se podařilo zvíře vyfotografot a snímky následně umístili na svoje webové stránky, doplněné komentářem: "Toto stvoření našel místní pes Sam v prvním květnovém týdnu v městské zátočině u vody. Upozornil nás na něj a my jsme uviděli stvoření ve vodě, které bylo hlavou dolů. Poté ho vytáhl ke skalám, kde byly pořízeny i tyto fotografie. Ocas stvoření měl zhruba 30 centimetrů a vypadal, jako by patřil obří kryse." 

Neznámého tvora nalezly dvě dívky u jezera v kanadském Ontariu.

Zvíře údajně vydávalo silný zápach.

Po tom, co obě přítomné ošetřovatelky pořídily důkladnou fotodokumentaci, místo opustily, aniž by na nález někoho upozornily. Teprve když se článek objevil na Internetu, vydali se místní lidé zvíře prozkoumat. To ale mezi tím spláchl odliv.
Tento tvor disponuje dlouhými, protáhlými tesáky a "gumovým" zevnějškem. Má také potkaní fyziognomii. "Jsem napjatý, co je to bizarní stvoření zač," vyjádřil se k případu místní policejní šéf, Donny Morris.
Na scéně se začínají objevovat dohady o tom, že jde o tzv. Montaucké monstrum či bájného Chupacabru. Podle některých vědců se jedná o zmutovanou vydru či psa (anglického buldoka, popř. dobrmana s vadou růstu). Jiná teorie zároveň poukazuje na "prasečí" tesáky.
Objevila se též parodie na parlementní volby: jde prý o fotografii z mýtingů nejmenovaných pilitických stran.

Podle výpovědi obou žen začal jejich pes na pláži čenichat a následně zvíře vyvlekl z vody. To se již očividně nacházelo po smrti.

Zvíře připomnělo nález neznámého tvora z roku 2008, jemuž se přezdívalo

 Foto: Novinky.cz

Odkazy:

Montaucké monstrum - Montaucký nález
Montaucké monstrum - Panamský nález
Článek na serveru Novinky.cz
Diskuze na serveru Novinky.cz
Článek na serveru Tn.cz

Obří hmyz - video

13. května 2010 v 15:46 | Anna |  Kryptozoo-videa
Pro srovnání - a) fakta podložená vědeckým výzkumem (1. video)
                         b) ... v kombinaci s filmovými scénáři (2. video) 

a) Skuteční hmyzí giganti


b) Fauna mýtického "Ostrova lebek", který se objevil v americkém filmu King-Kong
Zdroj: YouTube.com

Embryo draka

12. května 2010 v 16:27 | Anna |  Kryptozoologie
Londýnský dráček, jak objev nazývají anglická média, vnesl mnoho neklidu mezi vědeckou veřejnost.

Nález učinil anglický spisovatel David Hart, žijící v Oxfordshire, v gráži svého otce. Podle svých slov spatřil pod hromadou textilu sklenici s prapodivným roztokem, ve které bylo uchováno neporušené embryo dračího mláděte. Zde jej měl údajně před dvaceti lety ukrýt jeho otec Frederick. V té době (1890) zuřil konkurenční boj mezi Německem a Velkou Británií. Proto, že "dráček" měl připutovat právě z Německa, ho vědci po krátkém výzkumu označili za snahu nepřátel o pošpinění jejich reputace a nález být okamžitě zničen. Vrátný Frederick však odnesl dračí embryo k sobě domů, kde jej ukryl v garáži.
Zaměstanec Přírodovědeckého muzea v Londýně měl údajně draka uschovat ve své garáži.

Dodnes není zcela jasno, zda se nejedná o falsum, protože přesnou diagnózu nedokáží vědci s jistotou určit dokonce ani po podrobném průzkumu. Chemický rozbor z laboratoře není zcela jenoznačný, nasvědčuje spíš teorii o plagiátu. "Dráček je bezchybný, od zubů až po pupeční šňůru. Pravděpodobně byl vyroben z gumy kombinované s voskem. Vše ještě potvrdí další analýzy,"  vysvětlio tisku výzkumník a biolog Allistair Mitchell. "Navíc, musí to být podvrh. Existence draků nebyla dosud potvrzena. Přiznávám však, že každý, kdo dráčka viděl, se ptal na totéž: Že je pravý?" Ke konkurenčnímu souboji obou zemí se Mitchell vyjádřil takto: "V té době byla věda stejně populární jako dnes moderní hudba. Kdyby Britové špatně dráčka odhadli, vystavili by se obrovské mezinárodní ostudě."

Dráček, který rozruch způsobil, je ukrytý v masivní skleněné láhvi. Nádoba s kovovým víkem je napuštěna formaldehydovým roztokem. Kromě dochovalého embrya zde byly ukryty také německé listiny pocházející z 90. let devatenéctého století, o jejich obsahu se už však zpráva nezmiňuje.
Sám D. Hart se nakonec přiznal, že si celou věc vymyslil a za plagiátem z gumy a vosku stála pouhá snaha o zviditelnění a publicitu. Dodnes však není jasné, zda toto veřejné prohlášení neučinil pod tlakem médií.

"Případ drak", jak objev nazývá anglický tisk, přetrval v garáži Hartových sto let.

Doporučené odkazy: 1., 2., 3.
Foto, informace: Novinky.cz,. UFO & kryptozoologie

Názvy Yettiho

12. května 2010 v 11:49 | Anna
Pro snažší orientaci v textu sem přidávám regionální přehled názvů.

AfoňaRusko
Agač-KišiKavkaz
Alma
Mongolsko
AlmastKavkaz
BigfootKanada
DzutechHimaláj
Džungalí ÁdmíHimaláj
GulbijábanPamír
HuoiVietnam
Chu-tehHimaláj
KarakavazKanada
KoptarKavkaz
LaškinMongolsko
(Orang) mawasKavkaz
Me-to Khang-mi  .Malajzie
Minteh-mintehHimaláj
MirgodHimaláj
MorocochoTibet
Niyapotku-aiaAmazonie
Opičí lidéSrí Lanka
PašeadamKavkaz
Psí lidéMadagascar
SasvkačKanada
SongpaHimaláj
ThelmaHimaláj
TretretreMadagascar
YettiHimaláj
YowieAustrálie
Yetti (foto:časopis 21.století)
Zdroje: časopis 21. století, Internet

De Prorokovy upíři

5. května 2010 v 19:55 | Anna |  Kryptozoologie

Ptáci smrti

De Prorokovy upíři ("ptáci smrti"): Roku 1936 se v zapadlých oblastech jižní Etiopie pohyboval areolog de Prorok. Při své cestě narazil na podivnou domorodou legendu.

Byron Kuhn de Prorok si vyslechl pověsti o záhadné Ďáblově jeskyni, která se údajně nacházela v okolí Lekempti v provincii Walaga. Její obyvatelé byly tzv. "bývalé hyeny" (pozn.red.: mohlo se jednat o šelmu v pokročilejším stádiu vývoje), a především bytost s příznačným přízviskem "pták smrti". V druhém případě šlo o tvory, kteří domorodce děsili víc než jakýkoliv jiný "strašák" z místních legend.
De Prorok se rozhodl jeskyni navštívit, i kdž byl od začátku k pověrám značně skeptický. Jak se však ukázalo, najít vhodného průvodce bylo velmi obtížné. Domorodci se báli a za konečnou dohodou stál až příslib nemalého finančního obnosu.
De Prorok nakonec s pomocí muže z vesnice nalezl malou jeskyni, ukrytou vysoko v horách. Maskovala jí okolní vegetace a v okolí vchodu bylo rozeto mnoho hyeních stop, zato uvnitř poletovali drobní netopýři nezjištěného druhu, kteří se podle de Proroka vyznačovali velkou agresivitou, jinak však nebyli nijak vyjimeční. 
Netopýr indio (foto: Wkipedia).

De Prorok teprve při návratu z jeskyně dostál svých obav. Oslovil dva pastevce, kteří poblíž pásli stádo koz. Ti mu potvrdili, že "ptáci smrti" skutečně existují - jedná se prý o drobné netopýry, kteří sají lidem krev. Činí-li tak dlouhodobě, jejich oběť zahyne v důsledku ztráty životně potřebných tekutin. Pastevci zvyklali de Prorokovu skálopevnou jistotu, že upíři patří pouze do pohádek, když mu ukázali rány na rukou, které byly způsobeny dvěma ostrými zoubky.  Následně archeologa oba muži zavdeli do jejich chýše, kde mu ukázali svého přítele. Dle zjevných příznaků byl na pokraji smrti; měl zašedlou pokožku, zdálo se, že mu chybí svalová tkáň a vysílením se nezmohl ani na slovo. Všude v okolí jeho lůžka leželo zakrvácené oblečení. Jeho stav byl zapříčinět ztrátou krve...

Na světě existují tři druhy skutečných "upírů" (jeden z nich se dokonce nazvává Diphylla  - upír ptačí). Živí se výhradně krví ptáků nebo skotu, nikdy ne člověka. Ani jeden z nich svou kořist nezahubí - jeho přižovování je navíc zcela bezbolestné. Tito tvorové jsou aktivní v noci a jejich kořist po probuzení o ničem neví. Zajímavou skutečností je i to, že narozdíl od ptáků smrti se nevyskytují v Africe, ale Americe, která leží v odlišném klimatickém pásmu.

Mnohé údaje jsem čerpala z tohoto článku.

Megalodon - video

1. května 2010 v 17:21 | Anna |  Kryptozoo-videa

Megalodon & největší žraloci planety


Megalodon vs SachalinMonster


Záhada Bermundského trojúhelníku?

¨

Zdroj: YouTube.com