Prosinec 2009

Kytovci s chobotem

30. prosince 2009 v 12:51 | Anna |  Kryptozoologie

Trunkowhale


Trunkowhale (chobotnatá velryba): Tento obraz od malíře Billa Asmussena zobrazuje jinak neznámého kryptida s názvem Trunkowhale. Velikost odvozena z rozměrů kosatek odpovídá deseti až jedenácti metrům délky, pravděpodobnou lokalitou výskytu jsou ledové masy vod v blízkosti Antarktidy. Nezvyklý povrch těla se podobá srsti a tvor je zbarven čistě bílým odstínem. Z čela vyčnívá točitý roh (nebo chobot?), který zdánlivě připomíná útvar na hlavě narvala: o něco menšího kytovce, který se taktéž vyskytuje v Antarktidě. Ovšem u něho jde pouze o abnormálně protažený řezák, který bývá s rohem často zaměňován. Trunkowhale je opatřena dvěma břišními ploutvemi a podivným zakončením ocasu, které připomíná rozdvojený hák.

Podle teorie jednoho z čtenářů jde o kryptida, který je známý spíše pod názvem Hippoturtleox:

Hippoturtleox

Hippoturtleox (mořský slon/hroch): Poblíž pláže Margate v africkém Natalu pozorovali stovky lidí 1. 12. 1922 záhadné zvíře zápasící s velrybami. Z dálky se podobalo lednímu medvědu a působilo dojmem optické velikosti. Po chvíli svou bitvu však prohrálo a zmizelo ve vlnách oceánu. Za nedlouho poté vyvrhlo moře jeho ostatky a ačkoliv zůstaly na pláži ležet přes týden, nikdo si jich nevšímal. Téměř čtrnáctimetrový trup, porostlý zvláštními bílými chlupy, nakonec spláchl příliv.

Tibetská obluda: V roce 1972 podala agentura Associated Press zprávu o tom, že podobná příšera obývala i tibetské jezero Duobuzhe. Byla však zabita čínskými vojáky a potom dopravena do tamní vesnice. Její popis je velmi bizarní: měla prý dobytčí trup, hrubou hroší kůží a želví končetiny. Z hlavy vyčnívaly dva žíhané rohy.

Irská stvůra: K dalšímu setkání s tímto záhadným tvorem došlo na jezeře Lough Dubh v hrabství Gallway v Irsku. Místní učitel byl zde na lovu ryb se svým synem, když za udici zabral podivný tvor. Dle jejich popisu ,,byl velikosti krávy, s krátkýma tlustýma nohama, měl tmavé tělo pokryté krátkými chlupy či štětinami. Nejzajímavější bylo zakončení čtvercového obličeje který byl zakončen nosorožčím rohem." Nakonec se ale vlasec přetrhl a obluda zmizela zpátky v jezeře. Oba muži se velmi vyděsili a lokalita spatření byla důkladně prozkoumána ozbrojenými vesničany. Po onom zvířeti však nezbylo ani stopy. Celé setkání nakonec upadlo v zapomnění a mnoho lidí už mu nevěří.

image1

Ilustrace z roku 1550.

*Informace jsem čerpala z této a této stránky. Některé věty jsou citovány doslovně.

Auroch

24. prosince 2009 v 15:55 | Anna |  Kryptozoologie
Auroch (také ,,pratur"): Jedná se o prapředky dnešního tura domácího. Tato tmavohnědě zbarvená zvířata o váze přibližně půl tuny mají dvoumetrovou výšku v kohoutku. Rohy dosahovaly taktéž dvou metrů, žíně byly zbarveny kávovým odstínem. Šlo o nesmírně mohutná zvířata, která Julius Caesar velikostně přirovnal k slonu. Na území Velké Británie se vyskytovali přibližně před dvěmi tisíci lety, poslední exemlář uhynul v roce 1627. Před začátkem druhé světové války se však německým zoologům Heinzovi a Lutzovi Heckovým podařilo tento vyhynulý druh dobytka opětně oživit jako symbol starověké Germánie, v jejímž folklóru se hojně vyskytoval. Aurochové byli po skončení války masivně vybíjeni Spojeneckými jednotkami, ovšem několika kusům se podařilo přežít v rezervacích a obnovit svou populaci. Z Belgie bylo tohoto roku převezeno několik praturů do velké Británie, kde se objevili po dvou tisíciletích.

Foto: zdroj

Obří chobotnice

18. prosince 2009 v 16:02 | Anna |  Kryptozoologie

Ambazombi


Ambazombi (zlá čarodějná ryba): Pojemnenování je v jistém směru nepřesné, protože domorodci z Nové Guiney, odkud legenda pochází, nazývají jednotným výrazem ,,ryba" veškeré mořské živočichy; v tomto případě se však jedná o gigantickou chobotnici, která podle staré pověsti střeží poklad ukrytý v moři. Ambazombi je údajně schopna vystoupit z obrovské hloubky, kde žije, na mořský břeh. Zde občas loví potravu a útočí i na člověka. Lokalitou výskytu je například ostrov Roume, který se nachází v souostroví Loos (Canacra). Stejné schopnosti mají podle rybářů prý i obrovské chobotnice žijící u japonských břehů. Obývají skalnaté ostrůvky, skrývají se za kameny a v době, kdy spozorují kořist, ji uchvátí chapadly. Místní obyvatele mají z těchto chobotnic panickou hrůzu a zcela záměrně se jim vyhýbají, ovšem skeptičtí turisté se často stanou jejich kořistí. Přesvědčení o tom, že ostrovy jsou vskutku obydleny děsivými hlavonožci trvá mezi místními lidmi mnoho let a projevuje se dokonce i na kresbách slavného japonského malíře Hokusaje. Vratíme-li se však k názvu, přesný překlad do češtiny zní ,,zlý mořský čaroděj"

Stavba těla hlavonožců jim neumožňuje udržet se ve vzpřímené poloze, lovit na břehu je tak pro ně nemožné. Jejich tuhá tělesná tkáň (z 90% kolagen) chobotnice navíc činí velmi těžkými. I navzdory tomu žije v Pacifiku malý druh chobotničky, která si potravu na břehu skutečně hledá; jedná se však jen o drobné kraby.

Tanihwa


Staří Maoři, domorodí obyvatelé Nového Zélandu, si již dlouho vypráví legendy o gigantické chobotnici, předzdívané Tanihwa. Ta prý s oblibou převrací a potápí jejich pirogy*, proto se jedná o velmi nebezpečné zvíře. V březnu roku 1968 byly nalezeny na pláži Muriwai pozůstatky neznámého tvora o délce asi devíti metrů a výšce 2,5 m, které zřejmě při souboji přišlo o většinu chapadel (dochovalo se jediné). Nález byl fotograficky zdokumentován, ale druhová identifikace proběhla neúspěšně a profesor J. E. Morton (zoologické oddělení Aucklandské univerzity) tisku řekl, že si ,,nedovede vzpomenout na nic, co by to mohlo připomínat." V srspnu 2001 následovala obdobná událost, opět u novozélandských břehů; tentokrát se však dochovalo více chapadel. Domorodci trvají na tom, že jde opět o tajemnou Tanihwu.

Luska

Postava domorodého folklóru ostrova Andros v Bahamském souostroví. Jde o obrovskou chobotnici, která je schopna z vody lovit kořist na břehu pomocí dlouhých chapadel. Ve válečných letech byly v těchto místech evidovány velké stráty jednotek žabích mužů. Některé z nich se připisovaly právě Lusce a proto Britové raději východní pobřeží ostrova opustili. Velitel komanda Bruce Wright se následně stal ředitelem Severovýchodní stanice ochrany přírody v kanadské provincii New Brunswick. Hipotézu o původu Lusky poprvé zmínil časopis Atlantic Advocate, který jí přiřkl titul obřího hlavonožce. Luska zaujala svět natolik, že bylo organizováno hned několik pátracích expedic a hledat se jí vypravil dokonce i nejslavnější český kryptozoolog Jaroslav Mareš.

*Piroga = podlouhlé plavidlo vydlabané z kmene stromu, použivají jej často domorodci.

Tento článek je pouze o gigantických chobotnicích a odlišným druhům hlavonožců, např. krakaticím, věnuji samostatný článek.

Čínská lochnesska

9. prosince 2009 v 20:32 | Anna |  Kryptozoologie

Thien-čch

Vulkanické jezero Thien-čch,jež se nachazí v čínské provincii Ťi-lin,je podle strých legend obydlenou děsivou obludou.K jejímu nejvýznamnějšímu pozorování došlo v červenci roku 2003,kdy několik svědků zahlédlo přibližně dvacetičlennou skupinu tvorů,kteří připomínali kytovce;trup dlouhý okolo dvou metrů byl zbarven černě,dalo se na něm však rozpoznat kresbu v podobě bílích kruhů.Plouve přesahovaly délku těla dvakrát a tvor měl údajně velmi výrazné oči posazené na koňské hlavě.Toto spatření však nebylo jediné,-legendy o těchto neznámých bytostech existují již po stovky let.Průměrná vzdálenost mezi místy,kde byly spatřeny,jsou asi 2 kilometry.Bohužel se jednotlivé popisy v průběhu let začaly rozcházet.V roce 1903 se jednalo o obrovského vodního býka,jenž se vyznačoval ohlušujícím rachotem,který působil.Tehdy byl také evidován první útok na člověka,při kterém byla příšera poraněna šesti střelnými ranami do břicha.Poté s ohlušujícím řevem opět zmizela ve vodě.Další popis se od prvního nápadně liší,tentokrát se hlava obludy podobala lidské,oči a ústa(?) byly kruhovité.Povrch těla tvořila jemná kůže šedé barvy a příčný bílý pruh.Krk dosahoval délky 1,5 mteru.10.září 2007 se podařilo obludu dokonce natočit.Reportér,jemuž se jí povedlo zfilmovat,popsal objekt pod hladinou jako podivného "delfína",rychlejšího než motorový člun.Ovšem skeptičtí věci nepokládají video za autentické.Navíc je podle nich jezero natolik chladné,že zde vyjma bakterií nemůže existovat život a dochází tu k častým sopečným erupcím (naposled před pouhými 300 lety).Navzdory tomu se místní příšera těší ralativní popularitě;na její počest byl založen "fanklub",jehož členové u jezera hlídkují s kamerou...V každém případě je Thien-čchu se svou hloubkou až 373m,ležící na severu Číny,jen těžko prozkoumatelný terén.Zda jej tedy obývá prehistorický vodní plaz zůstává i nadále tajemstvím.

Sung-shua

Již od padesátých let se v severočínské provincii Ťi-lin (jednou už zmíněné v souvislosti s jiným kryptidem) vyprávý legendy o tajemné obludě z jezera Sun-shua.V roce 1999 dokonce vyděsila místní surfaře natolik,že byla zmiňována v evropském tisku.Prodavač,který žije v blízkosti jezera,jí novinám detailně popsal:podle něj se jedná o černě zbarveného tvora,který nikdy nevystrkuje hlavu nad vodní hladinu.Sám se s ním údajně setkal téhož roku osmkrát a dokonce se mu podařilo zachytit jej fotograficky.Snímek byl bohužel velmi nekvalitní a navíc pořízen z velké vzdálenosti.Majitel půjčovny loděk na přehradní hrázy,když podle svých vlastních slov spatřil "dlouhou černou věc",která se přibližovala,bez váhaní také utekl.A mnoho dalších obyvetel této oblasti má údajně s příšerou ůosobní zkušenosti".

Toto má být slavná lochnesská obluda na ilustrci děníku AHA,ale,-...

Hrůzokajman

7. prosince 2009 v 20:16 | Anna |  Kryptozoologie

Hrůzokajman

Hrůzokajman (dinosochus terror): Zhruba před třemi miliony let obývali území dnešní Amazonie vůbec největší kajmani, jejihž existenci se podařilo prokázat. Český překlad jména dinosochus terror přibližně zní "Hrůzokajman". Příznačně tomu je z Amazonie stále hlášen výskyt domorodci uctívaných krokodýlích božstev, jejihž příslušnící dosahují ohromujících, dle posudku moderní vědy nereálných rozměrů. Mezi nimi lze nalézt také gigantického kajmana, který získal předzdívku po označení fosilijních nálezů. Žije údajně v močálech boblíž bolivijských hranic. Jeho popis se od dinonicha příliš neliší: obě zvířata dorůstají přibližně osmnácti metrů délky, mají doširoka rozevíratelnou tlamu s ostrými zuby a oči posazené po stranách lebky. Domorodci se těchto obrovských kajmanů velmi obávají. Ti jsou však zároveň uctíváni jako božstva a mají velký duchovní význam.
Podle vědců je ale přežití druhu dinosochus zhola nemožné - v současnosti by nenašel v bažinách dostatek potravy a mimo to byl úzce závislý na klimatu, jenž prošlo radikálními změnami. V každém případě se však jedná o naprosto unikátního tvora. Věděcky byl popsán teprve v roce 1876, kdy tak učinil francouzský paleontolog P. Gervais. Jde o největšího dosud objeveného krokodýla a jeho rozměry přesahují rekordy současnosti nejméně třikrát. Např. běžný kajman černý (melanochus niger) dosahuje délky přibližně pěti metrů,* aligátor severoamerický (alligator mississippiensis) taktéž 5-5,8m* a krokodýl nilský (crocodylus nilioticus) 6-7m*.

*Zde jsou uvedeny rekordy.
Hrůzokajman (foto: časopis 21. století)
Lebka dinonichus terror (foto: časopis 21. století)
Různorodost saharských krokodýlů (foto: oficiální zdroj)
Gigantický krokodýl Deinosuchus žil před 56 milióny lety. (foto: Google.com)
Fotografie z filmu JEZERO : dvanáctistopý krokodýl (foto: Nova.cz)

Skutečná Godzilla

5. prosince 2009 v 16:05 | Anna |  Kryptozoologie
Godzilla: Vědci se domnívají, že předlohou pro slavnou filmovou nestvůru mohly být staré japonské legendy. V těch se objevuje gigantický obojživelný plaz s mohutným tělem, ze kterého na hřebětě ční ostny. Je schopen vzpřímené chůze po dvou nohách a měří okolo čtyř metrů výšky. Čelisti jsou vybaveny ostrými deseticentimerovými zuby. Je až nápadně podobný nedávno objevenému ještěru Dakosaurus andiniensis, jehož fosílie se našli v Argentině. K tomu došlo ovšem teprve před deseti lety, - tedy v době, kdy se tyto legendy už dávno staly neodmyslitelnou součástí japonského folklóru.
Dakosaurus andiniensis brázdil ledové vody světových oceánů před 65 až 250 milióny lety. Jednalo se o obrovského krokodýla, který však vzhledem připomínal spíše rybu: mohutné čtyřmetrové tělo se zužovalo do vidlicovitého ocasu, z trupu vyrůstalo několik ploutvovitých končetin, které se podobaly pádlům a z čelistí ostré pilovité zuby, díky nimž byl dakosaurus schopen lovit i velké mořské živočichy. Většinu času zřejmě trávil u dna moře a k hladině vyplouval pouze aby se mohl nadechnout. V zálivech nacházel mnoho potravy, kterou tvořily především ryby, měkkýši a plazy. Poměrně patrný rozdíl však můžeme najít ve velikosti popisovaných zvířat; Dakosaurus andiniensis (někdy předzdívaný též Godzilla) dorůstal nanejvýš zmíněné délky čtyř metrů, zatím co filmová nestvůra až sedmdesáti metrů.

Opičí muž

2. prosince 2009 v 21:19 | Anna |  Kryptozoologie
Opičí muž: Podle legendy se jedná o asi tři metry vysokého, osrstěného humanoida. Jeho tělo je porostlé tmavohnědou srstí a připoníná člověka homo erectus,- podle některých vědců se prý dokonce jedná o jeho zbytkovou populaci. V nedávné době se podařilo pořídit několik fotografií obrovských stop zanechaných v bahně. Taktéž svědectví o spatření Opičího muže byla v minulosti hlášena poměrně hojně a protentokrát existenci kryptida připouštějí samotní vědci. Podle těch je však tento živočišný druh zřejmě na pokraji vyhynutí a jeho počet není nijak vysoký.
Čínské pověsti vypráví o Opičím národu z Hupepu. Jedná se podle nich o nedobré tvory, kteří unášejí vesničany. Takový případ se stal i v roce 1930. Unesené ženě se podařilo po 27 dnech uprchnout a následně na to porodila dítě, které neslo charakteristické rysy nejen člověka, ale také opice. Zemřelo v roce 1960 již jako dospělé a po jeho exhumaci, ke které došlo po dvaceti letech, toto vědecký výzkum potvrdil. Pro Opičí národ byla zřízena rezervace. "Mohl by to být tvor, který se vyvinul přímo z vývojového stupně homo erectus (člověka vzpřímeného) v posledních několika ticíci letech." Prozradil tisku Vincent Clow z přírodovědecké společnosti.
Foto: AHA