Serpent

5. října 2009 v 16:29 | Anna |  Kryptozoologie
Mořský had (Sea serpent): Mořští hadi se často objevují v mytologii přímořských národů. Modernizovaný svět těmto pověstem příliš nevěří. Přesto už byly několikrát nalezeny materiální důkazy, které tuto legendu spíše potvrzovaly. Jednalo se například o vyplavené zbytky těl hadovitých živočichů dlouhých úctyhodných třicet metrů! Také nálezy v žaludcích dravých vorvaňů nasvědčují tomu, že legenda není legenda...

Mořský had ale (do jisté míry) prokazatelně existuje. Mezi hady schopné podmořského života patří např. vodnář peronův, užovka páskovaná či vlnožil polský. Tito hadi dorůstají délky několik desítek centimetrů. Proč by však nemohl existovat druh větších rozměrů? Zrovna tak jsou hlubiny prozkoumané pouze z necelého procenta. Není čas na to, abychom existenci tohoto živočicha připustili? Významná svědectví podali mnozí námořníci. Zde najdete jedno znich:
Kapitán Ditwel: Popsal svůj nález jako 30 metrů dlouhého tvora s hadovitým tělem zakončeným bičovitým ocasem. Hlava připomínala žraločí. Zprvu si myslel, že jde o velrybu. Když však jeho muži mořského hada po dlouhém boji vytáhli na palubu ,zjistili, že nic takového nikdy neviděli. Kapitán přikázal tělo zpracovat stejně jako velrybu, pod kůží však nenašli žádný tuk. Zachovalou hlavu předali lodi, která plula kolem, aby jí doručila první akademii věd na pevnině, kterou potká. Později se ale ztratia. Jeden z mužů na Ditweově lodi dostal příkaz zhotovit nákres zvířete. Jeho počítačovou rekonstrukci najdete nad článkem.
Zajímavé je, že pozorování tohoto tvora byla vždy hromadná. Ke skolonu středověku bylo pojmenováno "mořský had" téměř vše, co se klouzavě pohybovalo ve vodě a nikdo to nedokázal přesně identifikovat, proto pravděpodobně zvířat označených tímto přízviskem bude více druhů. A co by tedy mohl být? Jedna teorie hovoří o dosud nepopsaném druhu úhoře. Ten se vyskytuje ve vodách jak slaných, tak i sladkých, což by vysvětlovalo spatření mořského hada v jezeře. Další teorie poukazuje na fakt, že mořští hadi skutečně existují a mohlo by se tedy jednat o jedince větších rozměrů. Skeptici však trvají na tom, že podnapilý námořníci buď nebyli při smyslech, chtěli pouze zaujmout posluchače nebo si jen přikrášlili opravdu žijící plazy. Existují ale také pozorování velice důvěrná, kdy zvíře spatřil vysoce vzdělaný pracovník přírodovědecké univerzity.
Takto bývá mořsý had nejčastěji popisován. Existují ale i tvrzení o vzhledu daleko absurdnější.

Toto mýtické zvíře hraje též důležitou roli v starověkém umění. Často bývalo vyobrazováno na mozaikách, čelních lodí, malbách nebo kožených deskách knih. Vedle mořské panny byl oblíbených námětem lodních dřevořezbářů. Bible ho spojovala s ďáblem a ztělesněním zla stejně jako jeho příbuzného, evropského draka. Byl také symbolem neznáma a moci. Námořnické mapy z patnáctého století jsou plné podobných nestvůr a v současnosti slouží kryptozoologům ke zmapování tehdejších pozorování.
Na malbách nejčastěji hadovité tělo vystupuje nad hladinou ve výši až osmdesáti stop (2,5m). Zakončení trupu o průměru 0,5-2m tvoří úzký ocas. Vypjaté hrudi dominuje koňská, dračí nebo hadí hlava posazená na protáhlém krku. Z tlamy vyčnívá hadí jazyk a špičáky. Často jsou vyobrazeny také plazí oči rudé barvy, která značí krveprolití a zlou magii.
Kosterní pozůstatky některých dinosaurů gigantického hada nápadně připomínaly. Mohly to být ony,k do stál za zrozením největší legendy v dějinách přímořské mytologie? Nebo to, čemu hleděli námořnci do ,,žhnocích očí" byl pouhý přízrak? Ztělesnění lidských obav či jiných pocitů?"Ti,jenž se plaví podél pobřeží Norska za obchodem čí rybolovem, vyprávějí ohromující příběhy o hadech strašlivé velikosti, 30 metrů dlouhých. Za noci tento had opoustí své doupě a krmí se telaty, jehňaty a prasaty a nebo se vydává na moře, kde požírá medůzy, kraby a jiné podmořské tvory. Ze zad mu visí metr dlouhé chlupy, má ostré, černé šupiny a ohnivě zářící oči. Dokáže se vztyčit z vody jako sloup, útočí na plavidla a polyká lidi."
Dějiny severského lidu - Olanus Magnus (Wikpedia)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama