Burrunjor

23. října 2009 v 20:17 | Anna |  Kryptozoologie
Burrunjor: Varanus prisca, též zvaný Megalania, byl největším druhem varana. Žil v době Pleistocénu (čtvrtihory) mimo jiné na území dnešní Austrálie. Jednala se o skutečně úctyhodného tvora, který dosahoval obrovských rozměrů. Ploská hlava, která byla opatřena čelistmi s šavlovitými tesáky, navazovala na krátký krk a protáhlé šupinaté tělo, jež mohlo od špičky ocasu k tlamě měřit přez sedm metrů. Jednalo se jistě o pozoruhodné zvíře. Je však možné, že by dokázalo přežít dodnes?
Roku 1950 bylo na mnohé australské úřady nahlášeno několik pozorování podivného, bezmála devítimetrového tvora, který se nápadně podobal ještěru. Tvrdá kůže měla šedavý odstín a připomínala rohovinu. V tlamě byly dobře rozeznatelné velmi ostré zuby. Z gigantického těla ústil dlouhý silný ocas, pomocí něhož tvor udržoval rovnováhu. Pohyboval se velice rychle a váhu přenášel střídavě z pravé poloviny těla na levou. Podle všeho to byl nebezpečný predátor. Tato svědectví jsou i částečně materiálně podložena: ve stejné době se našli i podivné tříprsté stopy, které nikdo nedokázal identifikovat. Kryptozoologu Rexovi Gilroyiovy se v rozmezí let 1979 až 1984 dokonce podařilo pořídit jejich sádrové odlitky. Dále si farmáři stěžovali na strašlivý řev, který se noc co noc rozléhal buší. Vědci jeho původ nedokázali určit, ostrované však byli přesvědčeni, že se jedná o dravého varana nazývaného Burrunjor. Lokalitou výskytu tohoto zvířete je prý ostrov Queesland a přilehlé oblasti. Z těchto míst však přichází ještě jedno tvrzení o zdejším výskytu dosud nepoznaného druhu varana nesoucího název Mungún Galli. Po těchto zvířatech dle upozornění jednoho ze čtenářů pátral i Ing. Jaroslav Mareš, jeho expedice však byla bezúspěšná.
Nedávný nález kostí varanus prisca, objevených před několika lety v oblasti Queesland, bylo archeology určeno na pouhých 300 let! Je tedy možné, že gigantický varan dosud žije. Na tuto myšlenku navazuje i další svědectví z roku 1961, kdy byl Burrunjor přirovnán k varanu místo dinosauru, jak bývalo do té doby mezi nodbornou veřejností běžné. K spatření mělo dojít poblíž zátoky na Gulf Coast.
Tyto materiály byly použity při přednášce a shledány jako kvalitní.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama